مصاحبه مجتمع فراصنعت طبرستان

پرینت
دسته: صنعت پلاستیک، رنگ و ماشین آلات
نمایش از 26 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 384

نام شرکت فرا صنعت طبرستان به مدیریت جناب آقای مهندس قنبرپور

1. برای اداره مجموعه تان از چه شیوه های مدیریتی استفاده می کنید و مهم ترین مولفه در تصمیم گیری های شما چیست ؟

سعي بنده و همكارانم در مجموعه‌ي مديريت مجتمع فراصنعت طبرستان اين بوده كه همواره از روش­هاي مديريت به روز دنيا البته با نگاهي به زيربناهاي تاريخی- فرهنگي خودمان استفاده كنيم. فضاي متلاطم بازار و افزايش روز به روز رقبا، شركت­هايي را كه علاقه­مند به بقا و توسعه هستند مجاب مي­كند كه به حوزه­هاي خلق ارزش افزوده توجه ويژه­اي داشته باشند. تكنولوژي، منابع و زيرساخت­ها، سيستم­ها و روش­ها و دانش سازماني از مهمترين مؤلفه­هاي توانمند­سازي شركت­ها در بازار رقابت هستند و سازمان­هايي در اين عرصه موفق خواهند بود كه بتوانند با تكيه بر بهره­برداري صحيح از اين مؤلفه­ها محصولاتي با كيفيت تضمين شده در دسترس مشتريان قرار دهند. بدين منظور شركت فراصنعت به عنوان يكي از شركت­هاي پيشتاز، موفق به انطباق سيستم مديريت كيفيت خود با استاندارد بين­المللي ايزو ٩٠٠١ ويرايش سال ٢٠١٥ ميلادي شده است. در چارچوب اين استاندارد خط مشي، اهداف، ماموريت، چشم­انداز و ارزش­هاي سازمان تدوين شده است و تمامي كاركنان از نقش خود در مسير رشد و توسعه­ي شركت آگاه هستند.

2. نظر شما در خصوص تبلیغات در تجارت رقابتی امروز چیست ؟

مانند هميشه مسأله­ي تبليغات از مهمترين ابزارهاي بنگاه­ها براي بازاريابي و بازار سازي در محيط آشفته­ي رقابت است و هرچه اين آشفتگي به واسطه­ي ظهور رقباي جديد از يك سو و نزديك شدن محصولات به نقطه­ي بلوغ در منحني رشد از سوي ديگر بيشتر مي­شود، اهميت بهره­گيري از چنين ابزارهايي نيز افزايش مي­يابد. اما نكته­ي مهمي كه تمام شركت­ها و از جمله فراصنعت هم با آن درگير است اين است كه از ميان اين حجم وسيع فرصت­هايي تبليغاتي، كدام يك بيشترين سازگاري را در تسخير بازار هدف شركت ايفا مي­كنند. بنابراين ممكن است شركتي با صرف هزينه­هاي اندك اما با شناخت و به كارگيري صحيح از ابزارهاي تبليغاتي به نتايج مطلوب برسد، در حالي­كه از سوي ديگر شركتي با صرف هزينه­هاي سنگين نتايج مطلوبي حاصل نكند. به نظر بنده گام اول در جهت موفقيت در اين حوزه، شناخت صحيح بازار هدف و در گام دوم بهره­برداري مؤثر و كارا از مؤلفه­هاي صحيح تبليغاتي مانند شعار، رنگ، تصوير و پيام است.

 

3. موانع اصلی توسعه و کسب و کار در حوزه فعالیت شما کدامند و چه توصیه و راه حلی برای رفع موانع و تسهیل و رونق تولید و تجارت در این رشته دارید ؟

موانع توسعه­ي كسب و كار در هر سازماني به دو دسته­ي داخلي و خارجي تقسيم مي­شوند. در برخورد با موانع خارجي كه شركت كمترين توان را در كنترل و تغيير آن­ها دارد استراتژي ما در مجتمع فراصنعت طبرستان، شناخت فرصت­ها و تهديد­ها و برقراري تعاملات منطقي با تمام ذي­نفعان از قبيل شركت­هاي همكار، طرف­هاي دولتي، مؤسسات مالي و سازمان­های مردم­نهاد است و تلاش مي­شود تا از طريق برقراري ارتباطات منطقي بر مبناي سود­آوري دوجانبه بهترين نتايج حاصل شود. به اين مفهوم كه حداكثر بهره­برداري از فرصت­ها و بهترين رويارويي با تهديد­ها صورت گيرد. بخشي از موانع خارجي هم در حوزه­ي تجارت بين­الملل مطرح است كه همانطور كه در جريان هستيد در سال­هاي پيش از برجام بيشترين مشكلات را براي بنگاه­هاي اقتصادي به وجود آورد. اما اين روند خوشبختانه روز به روز در حال بهبود است و ما و تمامي صنعتگران اميدواريم كه روزي اين موانع به طور كامل رفع شوند.

در خصوص موانع داخلي هم تلاش مي­شود تا با شناسايي نقاط ضعف و قوت و راهكارهايي مؤثر در جهت كنترل آن­ها بهترين نتايج به دست آيد. تمركز بر كيفيت، كاهش دوباره­كاري­ها، آموزش مستمر، جلب و ارتقاي رضايت­مندي كاركنان و مشتريان در طرح­ريزي دستيابي به اهداف مجتمع فراصنعت طبرستان نقش حياتي و كليدي دارند.

 

4. مشتری مداری در سازمان شما چگونه است ؟

مشتري­مداري به عنوان يك اصل خدشه­ناپذير در تمام سطوح هرم سازماني شناخته شده است و تمامي كاركنان تلاش مي­كنند تا به نحوي رفتار نمايند تا عملكردهاي آن­ها سازمان را به سوي هدف نهايي رضايت مشتري برساند. جهت حصول اطمينان از اين موضوع واحدي در شركت جهت ارتباط دائم با مشتريان راه­اندازي شده است. اين واحد وظيفه­ي اندازه­گيري سطح رضايتمندي مشتريان با شاخص­هاي تعيين شده و ضمناً رسيدگي به شكايت مشتريان را بر­عهده دارد. علاوه بر اين اثربخشي تمام اين فعاليت­ها به صورت ادواري در واحد تضمين كيفيت مورد اندازه­گيري و پايش قرار مي­گيرد تا اطمينان حاصل شود كه تمام سازمان به صورت يكپارچه در مسير رضايت­مندي مشتريان در حركت است.

5. نیروی انسانی در شرکت شما از چه جایگاهی برخوردار است؟

منابع انساني در مجتمع فراصنعت طبرستان به عنوان ارزشمند­ترين سرمايه­هاي شركت محسوب مي­شوند. علاوه بر رعايت دقيق تمامي حقوق قانوني كاركنان، شركت تلاش مي­كند تا با در نظر گرفتن اهرم­هايي بهداشتي و انگيزشي رضايت كاركنان را حفظ و بهبود دهد. سطح رضايت­مندي كاركنان با شاخص­هاي تعريف شده به صورت ادواري مورد اندازه­گيري قرار مي­گيرد و در صورت انحراف هريك از حوزه­ها از تارگت­هاي تعيين شده، اقدامات اصلاحي و پيشگيرانه تعريف و پيگيري مي­شوند. در عين حال هرساله بودجه­اي جهت بهسازي و توانمند سازي كاركنان در شركت اختصاص مي­يابد و واحد آموزش شركت وظيفه برگزاري دوره­هايي آموزشي به صورت برون­ سازماني و يا درون سازماني در سالن مجهز آموزش شركت برعهده دارد. كميته­ي عالي توسعه منابع انساني شركت كميته­اي­ ست متشكل از مديران و مسؤلان سازمان. در اين كميته پيشنهادات و انتقادات كاركنان مورد بحث و بررسي قرار مي­گيرند و به بهترين آن­ها جوايزي اختصاص مي­يابد.

6. و در آخر با تشکر از قرار دادن وقت خود، اگر نکته و سخنی مانده شرح دهید.

از شما و همكارانتان ممنونم و براي همه­ي شما سلامتي، شادي و موفقيت آرزو مي­كنم.

واردات و صادرات به زبان آمار

پرینت
دسته: صنعت پلاستیک، رنگ و ماشین آلات
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 343

مقایسه آمار تجارت خارجی ایران در دولت‌های دهم و یازدهم نشان می‌دهد که یکی از مهم‌ترین تغییرات مثبت و ملموس در این حوزه، مثبت شدن تراز تجاری ایران در دو سال متوالی در سال‌های ۹۴ و ۹۵ است.

براساس آمار گمرک از تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۸۸ میزان واردات ایران به ۵۵ میلیارد و ۲۸۷ میلیون دلار رسید و در این مدت ۲۵ میلیارد و ۵۹۶ میلیون دلار انواع کالا صادر شد، بنابراین در ۱۲ ماهه سال ۱۳۸۸ تراز بازرگانی جمهوری اسلامی ایران ۲۹ میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار منفی بود.

در سال ۱۳۸۹ در مجموع ۶۴ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد و در همان سال، میزان صادرات غیرنفتی ایران به ۳۳ میلیارد و ۹۲۸ میلیون دلار رسید. ارقام مقایسه‌ای میزان واردات و صادرات ایران در سال ۱۳۸۹ نشان می‌دهد که تراز تجاری کشورمان منفی ۳۰ میلیارد و ۵۲۲ میلیون دلار بود.

در ادامه در سال ۱۳۹۰ میزان واردات ایران به ۶۱ میلیارد و ۸۰۸ میلیون دلار رسید و این در حالی است که در همان سال ۴۳ میلیارد و ۹۷۵ میلیون دلار انواع کالا صادر شد و به‌این‌ترتیب مقایسه ارقام واردات و صادرات کشورمان از تراز تجاری منفی ۱۷ میلیارد و ۸۳۳ میلیون دلاری در سال ۱۳۹۰ حکایت دارد.

در سال ۱۳۹۱ نیز ۵۳ میلیارد و ۴۵۱ میلیون دلار انواع کالا به ایران وارد و در مقابل ۴۱ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلار انواع کالا صادر شد. مقایسه میزان واردات و صادرات کشورمان در سال ۱۳۹۱ نیز از کسری تجاری ۱۲ میلیارد و ۳ میلیون دلاری حکایت دارد.

لازم به ذکر است که آمار صادرات غیرنفتی در سال‌های یادشده با محاسبه میزان صادرات میعانات گازی اعلام‌شده است.

 

️واردات و صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم

بر اساس آمار تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۹۲ و در نخستین سال از آغاز به کار دولت یازدهم میزان واردات ایران به ۴۹ میلیارد و ۷۰۹ میلیون دلار رسید و در همین سال ۴۱ میلیارد و ۸۴۸ میلیون دلار انواع کالا صادر شد که این آمار حاکی از تراز تجاری ایران منفی ۷ میلیارد و ۸۶۱ میلیون دلار است. در سال ۱۳۹۳ یعنی در دومین سال دولت یازدهم، میزان واردات ایران به ۵۳ میلیارد و ۵۶۹ میلیون دلار رسید و این در حالی است که در همان سال ۵۰ میلیارد و ۵۶۱ میلیون دلار انواع کالا از کشورمان به سایر کشورها صادر شد.

در سال ۱۳۹۳ گر چه ارقام واردات و صادرات غیرنفتی کشورمان بسیار نزدیک بود، اما درنهایت کارنامه تجارت خارجی ایران با ۳ میلیارد و ۸ میلیون دلار کسری تراز تجاری بسته شد.

گزارشات آماری گمرک ایران حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۴ دولت یازدهم موفق شد پس از گذشت ۳۵ سال از انقلاب اسلامی ایران کارنامه تجارت خارجی کشور را با تراز بازرگانی مثبت به پایان برساند و در سال ۱۳۹۴ درحالی‌که ۴۱ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار انواع کالا به کشورمان واردشده بود، اما در مقابل ۴۲ میلیارد و ۴۱۴ میلیون دلار انواع کالای غیرنفتی از ایران به سایر کشورها صادر شد و در پایان تراز تجاری ایران در سال ۱۳۹۴ با مثبت ۹۲۴ میلیون دلار به نفع صادرات بسته شد.

 اما در این میان‌سال ۱۳۹۵ را می‌توان دومین سال متولی قلمداد کرد که تراز تجاری کشور مثبت شد. در سال ۱۳۹۵ صادرات غیرنفتی ایران به ۴۳ میلیارد و ۹۳۰ میلیون دلار رسید و این در حالی است که در این مدت ۴۳ میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد و با توجه به ارقام یادشده در این مدت مازاد تراز تجاری کشورمان به ۲۴۶ میلیون دلار رسید. از سوی دیگر، در سال ۱۳۹۵ صادرات غیرنفتی ۳.۵۴ درصد افزایش یافت.

این گزارش نشان می‌دهد که با در نظر گرفتن این موضوع که تراز بازرگانی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های ۱۳۸۸، ۱۳۸۹، ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به ترتیب با کسری ۲۹ میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار، ۳۰ میلیارد و ۵۲۲ میلیون دلار و ۱۷ میلیارد و ۸۳۳ میلیون دلار بسته‌شده بود، مثبت شدن تراز بازرگانی جمهوری اسلامی ایران با ۹۲۴ میلیون  دلار مازاد تجاری در سال ۱۳۹۴ و همچنین با ۲۴۶ میلیون دلار مازاد تجاری در سال ۱۳۹۵ و مثبت بودن تراز بازرگانی در دو سال متوالی دستاوردی بزرگ برای دولت یازدهم به‌شمار می‌رود و ازجمله تغییرات مثبت و ملموسی است که می‌توان آن را به شکل آمار و ارقام مطرح کرد.

رشد اقتصادی ۳.۳ درصدی و تورم ۱۱.۲ درصدی ایران در سال ۲۰۱۷

پرینت
دسته: صنعت پلاستیک، رنگ و ماشین آلات
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 324

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش دورنمای اقتصاد جهانی، پیش بینی خود را از نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی، تورم و سایر شاخص‌های اقتصادی ایران ارائه کرد.

 به گزارش تعاون پلاست به نقل از ایسنا، طبق جدیدترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران از ۶.۵ درصد در سال میلادی گذشته، به ۳.۳ درصد در سال ۲۰۱۷ و ۴.۳ درصد در سال ۲۰۱۸ می‌رسد.

همچنین طبق پیش بینی صندوق، رشد قیمتهای مصرف کننده ایران در سال میلادی جاری به ۱۱.۲ درصد می‌رسد که نسبت به ۸.۹ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش نشان می‌دهد با این همه در سال میلادی آینده به ۱۱ درصد بالغ می‌شود.

در گزارش صندوق بین المللی پول پیش بینی شده است تراز حساب جاری ایران در سال ۲۰۱۷ به ۵.۳ درصد و در سال ۲۰۱۸ به ۵.۱ درصد در مقایسه با ۶.۳ درصد در سال میلادی گذشته خواهد رسید.

بر پایه گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ بیکاری در ایران ۱۲.۵ درصد نسبت به سال میلادی گذشته تغییر نخواهد داشت و در هر دو سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ همچنان ۱۲.۵ درصد می ماند.

صندوق بین المللی پول در فوریه با انتشار گزارشی درباره وضعیت اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی، با چشمگیر دانستن رشد اقتصادی کشور، اعلام کرده بود: "تولید و صادرات بالاتر نفت پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، زمینه را برای بهبود رشد تولید ناخالص داخلی واقعی به ۶.۶ درصد در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ فراهم می کند. با این همه رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به ۳.۵ درصد کاهش پیدا می‌کند، زیرا تولید نفت به وضع عادی باز می‌گردد و رشد بخش غیرنفتی ملایم خواهد ماند. سیاست‌های محتاطانه‌ای که در سالهای اخیر اجرا شده‌اند متوسط نرخ تورم را به حدود ۹ درصد در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶ می رساند و نرخ تورم در ۲۰۱۸-۲۰۱۷ تحت تاثیر کاهش نرخ مبادله ارزی اخیر، به بیش از ۱۱ درصد رشد می‌کند.

با این همه این نهاد بین‌المللی هشدار داده بود که چالش اصلی در حال حاضر ایجاد شرایطی برای ثبات پایدار اقتصادکلان و رشد است. اصلاحات جامع و هماهنگ که بدنبال دفاع از تورم اندک و ثابت باشند، ساماندهی و تقویت سرمایه بانکها، طرح ریزی سیاست مالی در یک چارچوب میان مدت برای حمایت از اصلاحات و اولویت بخشیدن به تغییرات قانونی و رگولاتوری که سرمایه‌گذاری را تسهیل می‌کند، کمک به ایجاد اشتغال و بهبود حکومتداری، اهداف مذکور را محقق می‌کنند. کیفیت بهتر، موجود بودن و انتشار به موقع آمار، از روند اصلاحات حمایت خواهد کرد.

انتظار اتاق بازرگانی از کاندیداهای ریاست جمهوری

پرینت
دسته: صنعت پلاستیک، رنگ و ماشین آلات
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 320

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: در سال جدید انتخابات ریاست‌جمهوری را در پیش داریم که اتاق بازرگانی حمایت از هیچ کاندیدایی را به صلاح نمی داند اما بهترین زمان برای بیان خواسته های بخش خصوصی است که انتظار داریم کاندیداهای ریاست، دیدگاه‌های بخش خصوصی را مد نظر قرار دهند.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در اولین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در سال جدید که امروز (۲۹ فروردین ماه) برگزار شد، به تشریح وضعیت مهمترین شاخص های اقتصادی در دولت یازدهم پرداخت و بر پیگیری مطالبات بخش خصوصی از سوی دولت دوازدهم تاکید کرد.

وی درباره وضعیت رشد اقتصادی افزود: در سال ۱۳۹۴ رشد اقتصادی حدود صفر بود اما در سال ۱۳۹۵ حرکت مثبتی در زمینه رشد اقتصادی اتفاق افتاد و امیدواریم در سال جدید روند کاهشی نرخ تورم ادامه داشته باشد و تورم تک رقمی پایدار باشد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: تولید ناخالص ملی در سال گذشته حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بود. همچنین در شاخص اشتغال که حدود ۶۱۵ هزار شغل ایجاد شد؛ هر چند میزان اشتغال ایجاد شده متناسب با جمعیت بیکار نبود.

خوانساری عنوان کرد: از سوی دیگر تراز تجاری مثبت در سال گذشته اتفاق مثبتی است که برای دومین سال متوالی حاصل شده است و توانستیم بدون اتکا به نفت صادرات مطلوبی داشته باشیم.

 

ارفاق مالیاتی به تولیدکنندگان

پرینت
دسته: صنعت پلاستیک، رنگ و ماشین آلات
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 319

معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی را که حاوی یک ارفاق مالیاتی برای واحدهای کوچک و متوسط است، ابلاغ کرد. براساس این مصوبه، سازمان امور مالیاتی موظف است اظهارنامه‌های مالیاتی ارائه‌شده از سوی مودیان را قطعی قلمداد کند و برگه تشخیص صادر نکند. اگر مانعی برای این اقدام وجود داشت، ارزیابی صرفا از اسناد و دفاتر واحدهای موصوف انجام می‌شود. مصوبه جدید علاوه‌بر اینکه کاهش بار مالیاتی تولیدکنندگان را به همراه دارد، فرصتی برای بهبود فضای کسب‌و‌کار نیز مهیا می‌کند.

 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با ابلاغ یک مصوبه، ارفاق مالیاتی برای واحدهای کوچک و متوسط قائل شد. مصوبه‌ای که پنج‌شنبه هفته گذشته از سوی معاون اول رئیس‌جمهور برای اجرا به وزارت امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شد، مشکلات مالیاتی واحدهای کوچک و متوسط را کاهش می‌دهد. واحدهای کوچک و متوسطی که مالیات سال 94 آنها تعیین تکلیف نشده است، مشمولان این مصوبه هستند. مصوبه جدید به اداره مالیات تکلیف کرده طبق اظهارنامه خود واحدها مالیات را تعیین کند. ماموران مالیاتی از صدور برگ تشخیص مالیات منع شدند و تنها به استناد به اظهار واحدها باید برگ قطعی مالیات را صادر کنند. این قدم مهمی در کاهش بار مالیاتی بنگاه‌های کوچک و متوسط به شمار می‌رود. این واحدها از این طریق می‌توانند از تنبیه مالیاتی علی‌الراس جلوگیری و همچنین صورت‌های مالی سال 95 خود را نیز در موعد مقرر تسلیم کنند.

 

 مفاد مصوبه جدید

مصوبه‌ای که اسحاق جهانگیری برای اجرا ابلاغ کرد، یک امتیاز مالیاتی برای واحدهای کوچک و متوسط به حساب می‌آید. این مصوبه جدید در راستای اجرای مقررات ماده ۲۹ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۱۹ قانون مالیات‌های مستقیم است. ماده 219 مالیات‌های مستقیم، ترتیب رسیدگی و سلسله مراتب را تعیین کرده است. طبق این ماده، شناسایی وتشخیص درآمد مشمول مالیات، مطالبه و وصول مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور محول می‌شود. ماده 29 آیین‌نامه اجرایی این قانون بیان می‌کند که ادارات کل امور مالياتي مي‌توانند رسيدگي و تشخيص پرونده هاي مالياتي را قبل از مطالبه ماليات به بيش از يک مامور مالياتي نيز محول کنند. در مصوبه جدید، ماموران مالیاتی ذیربط دو راه برای تعیین مالیات عملکرد سال 94 دارند. اولویت به راه اول داده شده است. بر اساس این راه، ماموران مالیاتی باید طبق اظهارنامه تسلیمی واحدهای موصوف، مالیات را تعیین کنند. بر اساس مصوبه ابلاغی جهانگیری، ماموران از صدور برگ تشخیص مالیاتی منع شدند و باید بر اساس اظهار خود واحدها برگ مالیات قطعی سال 94 آنان را صادر و ابلاغ کنند. اما اگر مشکلی در راه اول بود، مسیر دیگری نیز در مصوبه پیش‌بینی شده است. در صورتی که امکان صدور برگ قطعی از مسیر اول حاصل نشد، مالیات عملکرد سال مزبور با رعایت مقررات تبصره ۲ ماده ۹۷ قانون مالیات‌های مستقیم صرفا از طریق رسیدگی به دفاتر، اسناد و مدارک آنان تعیین می‌شود. ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم مواردی را مشخص می‌کند که درآمد مشمول مالیات مودی از طریق علی الرأس تشخیص داده خواهد شد. به‌طور کلی سه گروه در این زمره قرار می‌گیرند. نخست مودیانی هستند که تا موعد مقرر ترازنامه و حساب سودوزیان خود را تسلیم نکرده باشند. دسته دوم گروهی هستند که به درخواست کتبی اداره امور مالیاتی مربوط از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب در محل کار خود خودداری کنند. مورد سوم نیز در حالتی اتفاق می‌افتد که دفاتر اسناد و مدارک ابرازی برای محاسبه درآمد مشمول مالیات به نظر اداره امور مالیاتی غیرقابل رسیدگی تشخیص داده شود. اما تبصره 2 ماده 97 که در مصوبه ابلاغی به آن اشاره شده است، بیان می‌کند: «هرگاه طبق اسناد و مدارک ابرازی یا به دست آمده، امکان تعیین درآمد واقعی مودی وجود داشته باشد، اداره امور مالیاتی مکلف است درآمد مشمول مالیات را براساس رسیدگی به اسناد و مدارک مزبور تعیین کند.»

 

دو هدف مصوبه

مصوبه جدید دو هدف جدی را دنبال می‌کند؛ هدف اول در راستای حذف مالیات علی‌الراس است. با توجه به ماده 97 قانون مالیات‌های مستقیم، احتمالا واحدهای کوچک و متوسطی که همچنان مالیات سال 94 آنها تعیین تکلیف نشده، مشمول مالیات علی‌الراس خواهند بود. اما مصوبه جدید با اولویت دادن به راه اول(تعیین مالیات بر اساس اظهار واحد) سعی دارد تا از این تنبیه جلوگیری کند. شیوه علی‌الراس یک تنبیه مالیاتی را در پی دارد. در اخذ مالیات به شیوه علی‌الراس به بالاترین حد از مودی مالیات اخذ می‌شود. نحوه محاسبه آن در مواد قانونی مربوطه تشریح شده است. دومین هدفی که در مصوبه مذکور پیگیری می‌شود، به حداقل رساندن بار مالیاتی بنگاه‌های اقتصادی است. این امتیاز به واحدهای کوچک و متوسط داده شده تا با بهبود فضای کسب و کار، زمینه را برای سرمایه‌گذاری و رونق بیشتر فراهم کنند. مجموعه این اقدامات منجر به اشتغال بیشتر خواهد شد.ابلاغ مصوبه مورد بحث در زمان حاضر از این جهت اهمیت دارد که مودیان مالیاتی حداکثر تا پایان خرداد سال جاری باید صورت‌های مالی سال 95 خود را تسلیم اداره مالیات کنند و اگر از این زمان بگذرد مشمول مالیات علی‌الراس خواهند شد. از طرفی واحدهایی که تا این زمان مالیات 94 آنها تعیین تکلیف نشده، در مورد سال 95 نیز با مشکل مواجه و احتمالا مشمول مالیات علی‌الراس خواهند شد. مصوبه جدید این امکان را به واحدهای موصوف می‌دهد تا با تسریع در فرآیند تعیین تکلیف مالیات سال 94، اظهارنامه‌ سال 95 خود را نیز در موعد مقرر تحویل دهند.

8
9
m3
logo-
m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
3
4
5
6

 

رپورتاژ

m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
414941-500x196
farasanat 1
stock-photo-colors-in-bloom-series-visually-pleasing-composition-of-fractal-color-textures-to-serve-as-170939975