دست‌اندازهای صادرات پایین‌دستی پتروشیمی

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 365

قیمت مواد اولیه، مقدار تحویل مواد مورد نیاز، نحوه تحویل و... همگی از جمله موضوعاتی هستند که فعالان پایین‌دستی صنعت پتروشیمی معتقدند باید به نوعی در رابطه با آنها بازبینی و بازتعریف صورت گرفته و رابطه جدید بین صنایع پایین‌دست و بالادست پتروشیمی در کشور تعریف شود؛ این در حالی است که با رصد کردن بازارهای صادراتی شاهدیم طی سال‌های اخیر سهم زیادی از بازارهای صادراتی ما در کشورهایی همچون عراق به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری کشورمان از دست رفته و به راحتی به دست رقیبانی همچون ترکیه افتاده است که این افت سهم در بخش‌های پایین‌دستی از شتاب بالاتری برخوردار بوده است و متاسفانه به نظر می‌رسد هنوز به رغم پتانسیل‌هایی که در بخش پایین‌دست این صنعت وجود دارد سیاست‌هایی برای پایداری بازارهای صادراتی اتخاذ نشده است.

در این خصوص، بسیاری از تولید‌کنندگان پایین‌دست صنعت پتروشیمی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار می‌کنند که تحریم‌های غرب و کشورهای غربی علیه کشورمان باعث شد کم‌کم سهم ما از بازارهای صادراتی از دست رفته و این سهم به راحتی تقدیم به رقیبان شود، این در حالی است که بیش از یک سال از توافق ایران با کشورهای غربی گذشته و طی این مدت هم نتوانستیم سهم خود را در بازارهای بین‌المللی در بخش پایین‌دستی افزایش دهیم و حتی باید گفت سهم پیشین خود را نیز در این بخش از دست داده‌ایم. بررسی دلیل این موضوع نشان می‌دهد افت کیفیت کالاهای صادراتی ما یکی از مهم‌ترین دلایل افت سهم صنایع پایین‌دستی در بازارهای منطقه‌ای است. در این خصوص مهندس مسعود جمالی، عضو کمیسیون صادرات انجمن ملی پلاستیک ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص شاخص‌های رقابت‌پذیری محصولات در صنایع پایین‌دست پتروشیمی می‌گوید: به‌طور کلی این موضوع را می‌توان با توجه به دو عامل کیفیت و قیمت مورد بررسی قرار داد.

وی در ادامه با در نظر گرفتن شاخص‌های کلی رقابت‌پذیری گفت: آخرین رتبه کشور در جهان با توجه به شاخص‌های رقابت‌پذیری 74 است و به‌طور کلی می‌توان گفت با توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی در جهان در وضعیت خوبی به سر نمی‌بریم. جمالی می‌گوید: آیتمی که در شرایط فعلی بسیار مهم است آن است که دنیا به سمت محصولات با کیفیت بالا و قیمت پایین جهت‌گیری کرده و پایه و اساس ماندن و رقابت کردن در سطوح جهانی دو عامل نام برده شده است. وی در ادامه افزود: به باور من کیفیت، نگاه و انتظار مشتری از تولید‌کننده است. مهندس جمالی ضمن اشاره به فناوری به‌عنوان یک عامل و آیتم مهم درخصوص رقابت‌پذیری کالا در سطوح جهانی گفت: فناوری در تولید کالا یکی از مهم‌ترین عواملی است که محصول را رقابت‌پذیر می‌کند. هر قدر محصولات به سمت دانش‌بنیان بودن جهت‌گیری کنند، آسیب‌پذیری آنها کمتر شده و شرایط بهتری را در فضای رقابتی تجربه می‌کنند.

وی درخصوص صنعت پلاستیک کشور می‌گوید: تعدادی شرکت دانش‌بنیان در صنعت پلاستیک کشور وجود دارد که با رصد کردن عملکرد آنها، موفقیت‌های آنان در فضای بین‌المللی مشاهده می‌شود. اما به باور من به صورت کلی یکی از مهم‌ترین ضعف‌های صنایع پایین‌دست در فضای رقابتی مشکل فرسودگی ماشین‌آلات است؛ مشکلی که ترکیه چند سال پیش آن را حل کرده و با وارد کردن ماشین‌آلات با تکنولوژی‌های نوین خود را همپای بزرگان این صنعت در جهان رسانده است.

جمالی اظهار کرد: ماشین‌آلات مورد استفاده ما در شرایط فعلی هم از نظر تیراژ و تعداد محصول تولیدی و هم از منظر کیفیت ما را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده و باعث شده کیفیت محصولات ما از سطح استاندارد‌های جهانی پایین‌تر رود و حتی شرایطی را فراهم آورده که بازارهایی همچون عراق و افغانستان خواهان محصولات تولیدی ما نبوده و به این ترتیب، به راحتی سهم بازارهای صادراتی ما در بازار این کشورها از دست رفته است. وی در ادامه به نوع خدمات در بحث رقابت‌پذیری اشاره کرد و گفت: به صراحت می‌توان گفت بخش پایین‌دست صنعت پتروشیمی از نقص‌هایی در خدماتی همچون مالی، بازرگانی و... رنج می‌برد و شاهد این مدعا گله‌هایی است که مشتریان ما از نوع خدمات‌دهی تولیدکننده‌ها دارند. در شرایط فعلی بزرگ‌ترین مشکل تولید‌کنندگان ایرانی زمان تحویل کالاست که باعث شده مشتریان به سمت تولید‌کنندگان دیگر کشورها روی آورند.

جمالی در ادامه به بسته بندی محصولات تولیدی به‌عنوان آیتمی دیگر در جذب مشتری اشاره کرد و گفت: امروزه بسته‌بندی فقط در نقش حفاظت‌کننده محصول خلاصه نشده و وظیفه اطلاع‌رسانی و ارتباط با مشتری را دارد. این در حالی است که به‌طور معمول در صنعت پلاستیک بسته‌بندی‌های قابل قبول و قابل رقابتی نداریم و مشتریان از آسیب دیدن بسته‌بندی‌های محصولات ایرانی در اولین تخلیه بار گله‌مندند. وی افزود: علاوه بر این موضوع بسته‌بندی‌های کالاهای ما بحث ارتباط روحی با مشتری را برقرار نکرده و این موضوع که اطلاعات دقیقی از محصول روی آن درج نشده باعث می‌شود در زمینه جذب مشتری با مشکل روبه‌رو شویم.

جمالی در ادامه به قیمت تمام شده محصولات اشاره کرد و گفت: امروزه قیمت تمام شده محصولات در بازارهای جهانی عامل تعیین‌کننده‌ای است و به موجب دو مشکل عمده قیمت تمام شده محصولات ما در ایران بالاست.وی در ادامه افزود: به رغم اینکه دستمزد نیروی کار و قیمت انرژی در ایران پایین است، بهره‌وری این نیروها در بنگاه‌های تولیدی پایین بوده و این عامل سبب بالا رفتن قیمت نهایی محصول می‌شود و علاوه بر این موضوع قیمت مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بالاست و این موضوع هم سبب می‌شود که قیمت تمام شده محصولات نهایی تولید بالا رفته و به این ترتیب رقابت‌پذیری خود را از دست بدهند.وی در ادامه به روند کار بنگاه‌های خارجی اشاره کرد و افزود: صرفه جویی نسبت به مقیاس یکی از راهکارهایی است که بنگاه‌های خارجی در زمینه تولید به آن عمل کرده و آن را اساس کار خود قرار داده و با توجه به این اصل حرکت می‌کنند. این در حالی است که در صنعت پلاستیک کشور بنگاه‌های تولیدی ما به قدری خرد هستند که وجود همین بنگاه‌ها ما را از این قاعده مستثنی می‌سازد.

جمالی ادغام مشارکتی و ایجاد کنسرسیوم‌های تولیدی را درمان این مشکل دانست و گفت: متاسفانه به‌دلیل ضعف فرهنگی موجود در فضای صنعتی کشورمان در این زمینه ضعیف عمل کردیم.وی آخرین عامل کاهش توان رقابت‌پذیری محصولات را ضعف بنگاه‌های تولیدی درخصوص بازاریابی دانست و گفت: در موارد بسیاری دیده‌ایم که محصولاتی با کیفیت و قیمت خوب و معقول داریم، اما به‌دلیل اینکه واحدهای تولیدی در بخش پایین‌دست صنعت پتروشیمی خرد هستند و توان بازاریابی در عرصه بین‌المللی را ندارند، قدرت بخش پایین‌دستی در عرصه صادراتی پایین آمده و به راحتی از صحنه رقابت حذف می‌شویم.

جمالی تصریح کرد: به باور من برای اینکه بتوانیم شاهد رشد چشمگیری در صحنه رقابتی باشیم باید با ادغام شرکت‌ها و مشارکت مداوم علاوه بر برنامه‌ریزی بلندمدت برای بازارهای سنتی و قدیمی خود بازارهای جدید تعریف کرده و به‌دنبال گستردگی هدف خود باشیم. وی در آخر به بحث برندیگ اشاره کرد و گفت: طی چند سال گذشته ما در بخش پایین‌دست به خصوص در صنعت پلاستیک برندهای معتبر بین‌المللی خود را از دست داده‌ایم و این امر باعث شده بسیاری از تولیدکنندگان به‌طور جعلی از برندهای معروف استفاده کرده و با عرضه بی‌کیفیت محصول باعث خراب شدن برند و نام شرکت اصلی شوند و این امر سبب شد که در سطح منطقه‌ای و جهانی مشتریان دیگر به تولیدکنندگان داخلی اعتماد نداشته باشند و همچنین در سطوح داخلی هم مصرف‌کنندگان به کالاهای وارداتی روی آورده و اقدام به واردات محصولات مورد نیاز خود کنند و به همین راحتی بازار 80 میلیونی ایران هم از دست برود.

۳۰ طرح جدید پتروشیمی تا پایان سال ۹۷ بهره برداری می شود

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 356

معاون وزیر نفت گفت: با بهره برداری از ۴ طرح پتروشیمی ۲ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اضافه می‌شود.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از مهر، مرضیه شاهدایی  در آئین افتتاحیه ۴ طرح پتروشیمی با اعلام اینکه در حال حاضر ما مجتمع پتروشیمی در حال توسعه در عسلویه داریم، گفت: صنعت پتروشیمی را می توان طلایه دار اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست چرا که به بهترین شکل ممکن از خام فروشی منابع هیدروکربوری جلوگیری می کند. با توجه به رونق و توسعه فازهای پارس جنوبی از خوراک ایجاد شده توسط این فازها استفاده کرده و این صنعت را توسعه می دهیم.

وی افزود: به جرأت می توان گفت ایران جزو محدود کشورهایی است که به لحاظ دسترسی به خوراک، بازارهای بین المللی، نزدیکی منابع آب و ... دارای مزیت نسبی در صنعت پتروشیمی است.

شاهدایی ادامه داد: بنابراین صنعت پتروشیمی می تواند در آینده نزدیک تبدیل به سردمداری برای جذب سرمایه خارجی باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر ۵۲ واحد پتروشیمی با ظرفیت اسمی ۶۰ میلیون تن وجود دارد در حالی که میزان تولید این واحدها در سال ۹۵، ۵۱ میلیون تن بوده است. این در حالی است که فروش خالص محصولات پتروشیمی به واحدهای داخلی معادل ۲۸ میلیون تن به ارزش ۱۵ میلیارد دلار است که ارزش صادراتی شان ۹ میلیارد دلار را به خود تخصیص داده است.

به گفته این مقام مسئول، پتروشیمی مروارید برای راه اندازی پتروشیمی مروارید شاهد جذب سرمایه ای به میزان ۳۰۰ میلیون دلار و برای پتروشیمی تخت جمشید ۷۰ میلیون دلار و برای پتروشیمی انتخاب ۲۰۰ میلیون دلار و برای کاویان رقمی معادل ۳۱۳ میلیون دلار سرمایه گذای شده است. بنابراین با سرمایه گذاری معادل ۸۸۳ میلیون دلار توانسته ایم ۲ میلیون تن به ظرفیت تولید فرآورده های پتروشیمی کشور اضافه کنیم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: از سال ۹۲ تاکنون ۱۳ طرح به مرحله اجرا رسیده است که در مجموع ۵.۲ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اضافه کرده است که برای ایجاد چنین ظرفیتی ۴ میلیارد دلار سرمایه تزریق شده است. این در حالی است که پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۹۶، ۷ طرح و تا پایان سال ۹۷، ۱۰ طرح به بهره برداری برسد. به این ترتیب ۲۰ میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور اضافه می‌شود که این میزان نیازمند سرمایه گذاری ۹ میلیون دلاری است.

به گفته شاهدایی پتروشیمی پردیس، مرجان و فاز ۱ پتروشیمی بوشهر تا چند روز آینده نیز آماده بهره برداری می‌شود. این در حالی است که فاینانس های لازم برای این پروژه ها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۶ علاوه بر تکمیل طرح های موجود در برنامه پنجم توسعه ۲۵ طرح جدید نیز برای برنامه ششم توسعه تهیه و تدوین شده است. گفتنی است این ۲۵ طرح جدید بر اساس خوراک های موجود در کشور و با استفاده از گاز طبیعی و با رویکرد تکمیل زنجیره تولید طراحی شده اند این در حالی است که ۵ طرح در حوزه بالادست طراحی شده به این ترتیب ۳۰ طرح جدید در برنامه ششم توسعه وجود دارد که ارزش آن ۴۰میلیارد دلار ارزیابی شده است که از این میزان ۱۵ میلیارد دلار آن برای باقیمانده طرح ها در نظر گرفته شده است.

به گفته معاون وزیر نفت بر اساس برنامه شرکت ملی پتروشیمی علاوه بر منطقه ماهشهر و عسلویه، مناطق دیگری همچون جزیره کیش، قشم، لاوان، جاسک و بندر چابهار بر اساس آمایش و خوراک های موجود برای احداث طرح های پتروشیمی در نظر گرفته شده است این در حالی است که در مجاورت منطقه عسلویه منطقه انرژی پارسیان برای توسعه برخی دیگر از طرح های پتروشیمی در نظر گرفته شده است.

انتشار ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق برای پروژه های پتروشیمی

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 284

غلامرضا سلیمانی، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر در دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: فاز سوم طرح آمونیاک و اوره پتروشیمی پردیس تا ١٠ روز آینده به مدار تولید می آید.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از «پتروتحلیل»، وی همچنین گفت: امسال افزایش سرمایه نداریم، اما قصد داریم تا برای تامین منابع اقدام به انتشار اوراق سلف موازی در بورس کالای ایران کنیم.

وی افزود: برای سال جاری انتشار ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق برای پروژه های پتروشیمی در بورس کالای ایران پیش بینی شده است.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری غدیر با تاکید بر اینکه سهامداران شرکت غدیر در محلی امن سرمایه گذاری کرده اند،گفت: سهامداران غدیر همیشه با نگاه بلند مدت در این سهام بمانند و اقدام به خرید و فروش های کوتاه مدت نکنند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه این شرکت به ۷۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است، گفت : بزودی ۱۵۰ میلیارد تومان اوراق برای تامین مالی پتروشیمی شیراز منتشر می شود، برای نیروگاه خورشیدی نیز برنامه انتشار اوراق داریم.

وی همیچنین از ورود غدیر به شرکت های ۱۱ گانهe&pخبر داد و گفت: تمام شرکت های خارجی نفتی برای مشارکت در حوزه نفت و گاز ایران باید با یکی از شرکت های ۱۱گانه E&P شریک شوند. به این ترتیب از این به بعد شرکت های بزرگ اروپایی برای سرمایه گذاری و شمارکت در حوزه نفت و گاز با ما مذاکره می کنند.

وی ادامه داد: مجموعه غدیر تفاهم نامه ای برای توسعه چهار میدان نفتی و گازی در وزارت نفت امضا خواهد کرد.

مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر در ادامه درخصوص وضعیت بازار مسکن گفت: نگاه ما به صنعت ساختمان باید تغییر کند. در گذشته ساختمان کالایی سرمایه ای بود و سرمایه گذاران ساختمان می خریدند تا قیمت آن بالا برود و انرا بفروشند اما از این به بعد باید این نگاه تغییر کند و به ساختمان به عنوان کالای مصرفی نگاه شود. بهتر است در این بخش بیشتر در حوزه لیزینگ و اجاره وارد شد.

سلیمانی در ادامه به توافق برجام اشاره کرد و گفت: اگر برجام به سرانجام نمی رسید سرمایه گذاران اروپایی حتی حاضر به پاسخ گویی به ایمیل های ما هم نبودند. از زمانی که برجام به تصویب رسیده است سرمایه گذاران خارجی به ایران هجوم آوردند.

وی مهمترین برنامه پیش روی این مجموعه را برنامه رشد و توسعه در صنعت ictاعلام کرد و افزود: دنیا نیز به سمت توسعه این صنعت در حرکت است. غدیر در این حوزه تفاهم نامه ای را معاونت علمی فناوری رییس جمهوری منعقد کرده است.

 

مدیر عامل سرمایه گذاری غدیر در خاتمه افزود: برجام از زمان تصویب تا امروز اقتصاد ایران را روی ریل اصلی قرار داده است و لوکوموتیو اقتصاد ایران آماده حرکت است. سال ۹۶ این قطار به حرکت در می آید و نتایح برجام به طور ملموسی در همه بدنه اقتصادی کشور احساس خواهد شد.

نشانه های بهبود در بازار پلی پروپیلن نیست

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 280

در چین و در هفته جاری بازار پلی پروپیلن به دلیل تقاضای پایین، با کاهش روبه رو شد.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از «پتروتحلیل»، محدوده کلی قیمت برای واردات پلی پروپیلن نساجی با کاهش ۲۰ تا ۳۰ دلاری در هفته جاری به ۹۹۵ تا ۱۰۷۰ دلار در هر تن سی آی اف چین به صورت نقدی رسید.

یک تاجر گفت: تقاضا کاهش یافته است و خریداران تنها نیازهای خود را خریداری می کنند. قیمت نفت خام افزایش یافته، اما نشانه بهبود در بازار پلی پروپیلن مشاهده نمی شود و از این رو ما فکر می کنیم که قیمت در روزهای آینده به کاهش ادامه دهد.

به گفته یک تاجر دیگر با وجود فصل های تعمیر و نگهداری، سطوح موجودی تولیدکننده های محلی همچنان بالا است. از سوی دیگر افزایش قیمت نفت خام هنوز نتوانسته تمایلات بازار را تغییر دهد.

این در حالی است که معامله گران هنوز هم علاقه مند به صادرات محموله های خود به آسیا جنوب شرقی هستند. در آسیای جنوب شرقی قیمت ها همچنان ۷۵ دلار در هر تن به طور متوسط بیشتر از چین است.

با این حال معامله گران انتظار دارند که قیمت در آوریل پایدار باقی بماند.

برخلاف انتظار ثبات در کوتاه مدت، یک منبع تولیدکننده در جنوب شرقی آسیا یک روند پایدار را در بازار پلی پروپیلن پیش بینی می کند. با این حال معتقد است که قیمت پلی پروپیلن هنوز جا برای کاهش دارد و فروشندگان حاضر به تخفیف دادن در هنگام انجام معامله هستند.

با این حال تقاضای اندک، فعالیت در بازار پلی پروپیلن را محدود کرده است و احتمالا قیمت پروپیلن در آسیا همچنان کاهش یابد. البته برخی از معامله گران به فصل نگهداری، تعمیرات خطوط  و کاهش عرضه محلی اشاره می کنند و می گویند: آیا این عوامل می تواند کاهش قیمت را در بازار پلی پروپیلن جبران کند؟

همنوایی قیمت‌ها در مسیر نزولی

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 291

روز گذشته اولین روزی بود که قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در بورس کالا و انرژی به‌صورت هفتگی اعلام شد؛ بنابراین از این پس هر هفته قیمت‌های پایه جدید به روال کلی در بازار جهت می‌دهد و این در حالی است که قیمت‌های پایه که غالبا در روز یکشنبه اعلام می‌شود مهم‌ترین فاکتور در تحلیل وضعیت معاملاتی در بورس کالا یا بازار آزاد محسوب شده که به عقیده برخی از تحلیلگران این بازارها تاثیر‌پذیری را از بازار داخلی بیشتر خواهند کرد.

روز گذشته قیمت محصولات پلیمری از سوی دفتر صنایع پتروشیمی پایین‌دستی به‌گونه‌ای اعلام شد که همه گرید‌ها متفق‌القول پا در مسیری نزولی گذاشته و روندی کاهشی را تجربه کردند. این در حالی بود که دو اهرم تاثیر‌گذار در فرمول قیمت‌گذاری، یعنی قیمت‌های جهانی پتروشیمی و بهای دلار هر دو با افت همراه بود.شاخص قیمت نفت برنت در لحظه تنظیم این گزارش با کاهش 06/ 0 درصدی به رقم 51 دلار و 89 سنت رسید و شاخص نفت خام آمریکا هم با کاهشی 09/ 1 درصدی به بهای 49 دلار و 62 سنت رسید. با توجه به وابستگی قیمت نفت خام و قیمت نفتا به‌عنوان مهم‌ترین خوراک تولیدی محصولات پلیمری، این محصول هم افت قیمتی را تجربه کرد، به‌طوری‌که قیمت نفتا طی هفته مورد بررسی کاهش 43/ 2 درصدی را تجربه کرده است.بهای دلار به‌عنوان دیگر شاخص تعیین‌کننده قیمت از 20 فروردین با قیمت 37 هزار و 384 ریال با کاهشی 3 درصدی به رقم 37 هزار و 494 ریال رسید.

با توجه به جدول اعلام شده روز گذشته SBR‌ها بیشترین کاهش قیمتی را تجربه کردند به گونه‌ای که SBR1712 با کاهشی 5/ 14 درصدی به بهای 64 هزار و 353 ریال برای هر کیلو‌گرم رسید و SBR1502 هم با کاهشی 5/ 14 درصدی، از رقم 80هزار و 760 ریال برای هر کیلوگرم به 69 هزار و 680 ریال رسید. با بررسی عملکرد قیمتی این محصول، بالارفتن قیمت طی هفته‌های گذشته را می‌توان از جمله مهم‌ترین عوامل این افت تلقی کرد.

بعد از SBR‌ها بیشترین افت قیمتی برای گریدهای مختلف PVC است. یکی از دلایل کاهش قیمت گرید‌های مختلف این محصول این بود که طی ماه‌های قبل گرید‌های مختلف این محصول در مقابل کاهش قیمتی مقاومت کرده و تن به یکرنگ شدن با مابقی گریدها را ندادند اما با فشار این کاهش آنها هم نتوانستد این الگو را ادامه داده و افت را تجربه کردند. در طرف دیگر واحدهای تولیدی و صنعتی در روزهای اخیر به دلیل ورود به فاز اورهال و کاهش تقاضای موثر برای محصولات نهایی تقاضای خود را کاهش دادند؛ البته این در حالی است که موجودی انبارها در هفته‌های گذشته هم باعث شد روند کاهشی قیمت‌های جهانی در این کالای خاص شتاب بیشتری پیدا کند.

جواد موسوی، کارشناس این بازار درخصوص این کالا می‌گوید: مرجع کشف نرخ پایه این محصول ترکیبی از قیمت‌ها در منطقه GCC و هندوستا ن است. در دو هفته اخیر قیمت این محصول در مناطق مذکور به شدت کاهش یافته است زیرا از ماه مه‌ میلادی مصرف و واردات PVC در کشور هندوستان به شدت کاهش می‌یابد و در هفته جاری قیمت در این کشور بیش از 70 دلار کاهش را تجربه کرد که بسیار قابل توجه است. این کاهش نرخ به این دلیل رخ داد که در هفته گذشته قیمت محموله‌های تحویل ماه مه‌ توسط فروشندگان اعلام شد.قیمت در دو منطقه GCC و هندوستان به‌طور میانگین با 59 دلار کاهش مواجه شده است، نرخ مبنای کشف قیمت‌های پایه قبل برابر با 944 دلار است و به نظر می‌رسد نرخ مبنای کشف نرخ جدید برابر با 885 دلار باشد. در نتیجه این گروه پتانسیل کاهش نرخ بسیار شدید و بیش از 2000 ریالی را دارد که از همه کالاها بیشتر است و برابر با حدود 5/ 5 درصد کاهش است.با رصد کردن بازار داخلی شاهدیم که قیمت محصولات روندی همچون روند هفته گذشته یعنی روندی کاهشی را دنبال کردند و این امر بیانگر این موضوع است که کاهش قیمت‌ها در بازار داخل سریع‌تر از کاهش قیمت‌های جهانی اتفاق افتاده و این موضوع نشان می‌دهد که دلالان و واسطه‌گرها در بازارهای داخلی ترسیم درستی از قیمت‌های جهانی داشتند و پیش‌بینی درستی را انجام داده‌اند و در کنار این عامل پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا نباید فراموش شود. به این ترتیب که مقدار عرضه بیشتر از تقاضا شده و به‌صورت طبیعی باید فروشندگان برای فروش کالاهای خود قیمت را پایین بیاورند.

علاوه بر این بازار برای دومین هفته پیاپی شرایط مطلوبی را پشت سر می‌گذارد که می‌توان به بهبود وضعیت معاملاتی و تولید در صنایع پایین‌دستی در سال جاری خوش‌بین بود. این در حالی است که حجم معاملات در بازار آزاد در مقایسه با بورس کالا توفیق چندانی نداشته که این ذهنیت را ایجاد می‌کند که فعالان مهمی در بازار آزاد، از این پس نیاز خود را از بورس کالا تامین می‌کنند که می‌تواند از یکسو از جذابیت واسطه‌گری کاسته و از سوی دیگر، اهمیت معاملات بورس را برجسته‌تر سازد. با توجه به این موارد می‌توان این گونه انتظار داشت که حجم معاملات در بورس کالا با شفافیت بیشتری واقعیت‌های بازار محصولات پتروشیمی را نشان داده همچنین حجم معاملات می‌تواند به نسبت سال گذشته، باز هم افزایش یابد که البته در کنار افزایش حجم تولید در صنایع پایین دستی محقق خواهد شد.در بازار پلیمرها تقاضا رشدی 24 درصدی را تجربه می‌کند، هرچند که عرضه 59/ 2 درصد کاهش یافته است. این وضعیت در کنار کاهش عرضه برخی از گریدهای جذاب باز هم سودای واسطه‌گری برای کالاهایی خاص را افزایش داده که نتیجه آن جهش قیمت‌ها به نسبت نرخ‌های پایه، تلاش برای خرید و همچنین رشد نرخ‌ها در بازار آزاد بوده و هست. به نظر می‌رسد گریدهایی همچون EX3 یا 0209 سبک خطی پتانسیل رشد قیمت‌های جدیدی یافته باشند که می‌تواند بر بازار همین کالاها تاثیر‌گذار باشد. این در حالی است که در بازار آزاد میل به افت قیمت‌ها خودنمایی کرده که از یکسو از برتری عرضه بر تقاضا حکایت داشته و از سوی دیگر نشان می‌دهد که بخش بزرگی از تقاضا از بورس کالا تغذیه می‌شود. با توجه به این موارد در روزهای اخیر شاهد بودیم که به استثنای چند گرید خاص، بازار روندی کاهشی ولی آرام را تجربه کرده؛ هرچند که جرقه‌های رشد قیمت‌های فراوانی نیز به ثبت رسید.درخصوص وضعیت قیمت‌های محصولات پتروشیمی میثم باقری کوپایی، کارشناس ارشد این بازارها به «دنیای اقتصاد» گفت: در هفته‌های قبل، حمله موشکی کشور آمریکا به خاک سوریه باعث شد قیمت جهانی نفت افزایش قیمت موقتی را تجربه کند و در این میان پتروشیمیایی‌ها نیز به سرعت عکس‌العمل مناسبی از خود نشان دادند و حتی بعضی از آنها از مدار نزولی قیمتی وارد مدار صعود قیمتی شدند. در ادامه هفته جاری و با شروع کاهش مجدد قیمت نفت خام که به دلیل افزایش ذخایر نفت آمریکا حادث شد، مجددا سیر نزولی قیمتی در میان مواد پتروشیمیایی ادامه یافت

8
9
m3
logo-
m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
3
4
5
6

 

رپورتاژ

m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
414941-500x196
farasanat 1
stock-photo-colors-in-bloom-series-visually-pleasing-composition-of-fractal-color-textures-to-serve-as-170939975