واقعیت اشتغال‌زایی در صنعت پتروشیمی

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 251

از پنج‌ شب گذشته و بعد از پخش سخنان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری نام «صنعت پتروشیمی» و «ایجاد اشتغال» در رسانه‌های خبری و فضای مجازی به هم پیوند خورده است؛ پیوندی که برخی کارشناسان آن را ناقص یا حتی غیرممکن ارزیابی می‌کنند. به این ترتیب ایجاد اشتغال در حالی یکی از محورهای اصلی تبلیغات کاندیداهای دوازدهمین دوره ریاست جمهوری است که این بار در میان بسیاری از صنایع مادر کشور، قرعه حل مشکل بیکاری به نام صنعت پتروشیمی افتاده است. بر این اساس «ایجاد 200 هزار شغل مستقیم و 400 هزار شغل غیرمستقیم به ازای تولید هر یک میلیون تن محصولات پتروشیمیایی» در حالی از سوی یکی از کاندیداهای انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری به‌عنوان راهکاری برای ایجاد اشتغال در کشور مطرح شده است که جدای از درستی یا نادرستی اعداد و ارقام اعلام شده؛ کارشناسان و فعالان صنعت پتروشیمی عقیده دارند اصولا هدف نخست ایجاد صنایع پتروشیمی چه در ایران و چه در دنیا ایجاد اشتغال نیست. از دیگر سو ایجاد اشتغال از طریق تکمیل زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی نیز آنچنان که در اعداد و ارقام یاد‌شده اعلام شده است، امکان‌پذیر نخواهد بود. اما فارغ از بحث‌های انتخاباتی، سوالی که در پی بحث‌های ایجاد‌شده مطرح می‌شود این است که توان صنعت پتروشیمی در ایجاد اشتغال چقدر است و لازمه ایجاد اشتغال از طریق صنعت پتروشیمی چیست؟

 

40 میلیارد تومان هزینه ایجاد هر شغل در صنعت پتروشیمی

معاون اقتصادی وزیر کار در پاسخ به سوال یاد شده و به منظور شفاف کردن رابطه «ایجاد اشتغال» و «صنعت پتروشیمی» به «دنیای اقتصاد» گفت: اصولا صنایع پتروشیمی به‌عنوان صنایعی سرمایه‌بر شناخته می‌شوند که نسبت به میزان سرمایه‌گذاری انجام‌شده اشتغال‌زایی چشمگیری به همراه ندارند، ضمن اینکه پیوندهای پسین و پیشین این صنعت با اقتصاد ملی کشور ما کم است. حجت میرزایی در ادامه با اشاره به هزینه‌ای که ایجاد هر شغل در صنعت پتروشیمی به همراه دارد، گفت: ایجاد هر شغل در صنعت پتروشیمی بین 30 تا 40 میلیارد تومان سرمایه‌ نیاز دارد، از نگاهی دیگر با سرمایه‌ای حدود 3 میلیارد دلار (12 هزار میلیارد تومان) حداکثر 3 هزار شغل در یک مجتمع پتروشیمی ایجاد می‌شود؛ مانند آنچه در پتروشیمی جم شاهد بودیم. با در نظر گرفتن میزان سرمایه‌ای که میرزایی برای ایجاد هر شغل در صنعت پتروشیمی به آن اشاره کرد، می‌توان نتیجه گرفت نیاز نخست ایجاد اشتغال در این صنعت، جذب سرمایه است؛ آن هم نه برای ایجاد 200 هزار شغل مستقیم به ازای هر یک میلیون تن تولید بلکه برای ایجاد سه هزار شغل در واحدی با ظرفیت تولید 3 میلیون و 79 هزار تن.

 

میرزایی در ادامه با تاکید بر این نکته که «صنعت پتروشیمی اساسا برای حل مساله اشتغال ایجاد نشده است»، نخستین هدف از ایجاد صنعت پتروشیمی در ایران را «رشد اقتصادی به واسطه بهره‌برداری و استفاده بهینه از گازهای پارس جنوبی یا گازهای همراه با نفتی» عنوان کرد که تا پیش از احداث این واحدها می‌سوخته‌اند. میرزایی در کنار دلایلی که برای اثبات اشتغال‌زا نبودن صنعت پتروشیمی ذکر کرد، گفت: از دیگر سو ما برای ایجاد و توسعه صنعت پتروشیمی در کشور به تکنولوژی و سرمایه خارجی نیاز داریم، حتی در تامین برخی مواد اولیه مانند کاتالیست‌ها برخی وابستگی‌هایی داریم که ایجاد شغل در صنعت پتروشیمی با تکیه به توان داخل را زیر سوال می‌برد. «ظرفیت محدود خوراک‌های پتروشیمی» و «اشباع بودن بازارهای جهانی» از نگاه معاون اقتصادی وزیر کار از دیگر چالش‌هایی است که با توجه به آن ایجاد اشتغال گسترده در صنعت پتروشیمی با اما و اگرهایی همراه می‌شود. به‌عقیده میرزایی «اگر قرار بود ایجاد اشتغال در صنعت پتروشیمی آن‌طور باشد که در برنامه‌های انتخاباتی اعلام می‌شود، در حال حاضر با توجه به ظرفیت تولید حدود 60 میلیون تنی در صنعت پتروشیمی کشور، باید 24 میلیون نفر در این صنعت مشغول به کار بودند در حالی‌که با ظرفیت فعلی تولید محصولات پتروشیمی در کشور، حداکثر 100 هزار نفر در این صنعت مشغول به کار هستند.» این تعداد افراد در حالی در صنعت پتروشیمی مشغول به کار هستند که به گفته میرزایی در زنجیره تکمیلی این صنعت نیز به ازای هر یک میلیون تن تولید در صنعت پتروشیمی، نمی‌توان بیش از 40 یا 50 هزار شغل ایجاد کرد.

 

اطلاعات اشتباه در ماراتن انتخاباتی

ایجاد 600 هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم از طریق تولید هر یک میلیون تن محصولات پتروشیمیایی ادعایی است که از نگاه معاون پیشین بیژن زنگنه نیز قابل قبول نیست. عباس شعری‌مقدم که نیم قرن در صنعت پتروشیمی تجربه دارد، در رابطه با ایجاد اشتغال در صنعت پتروشیمی به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: وظیفه اصلی صنعت پتروشیمی تبدیل گازهای مازاد به فرآورده‌های پتروشیمی است، در هر صورت اگر این صنعت بتواند خوراک صنایع پایین‌دست را نیز تامین کند خوب است اما هدف اصلی آن ایجاد اشتغال نیست. شعری‌مقدم در ادامه با اشاره به اینکه اشتغال اصلی در صنایع پایین‌دست صنعت پتروشیمی رقم می‌خورد، گفت: بسیاری از صنایع پایین‌دست ما به علت فشار تحریم‌ها تا مدت‌ها تعطیل یا نیمه‌تعطیل بودندکه البته حالا شرایط بسیار بهتر است اما در حالی‌که اگر اینها بخواهند اشتغال واقعی ایجاد کنند، باید نگاهی فراملی و صادرات‌محور داشته باشند، زیرا تنها با تولید نیازهای داخلی نمی‌توان اشتغال چشمگیری ایجاد کرد و لازمه ایجاد اشتغال در سطحی وسیع، رقابت در بازارهای جهانی و تولید محصول با هدف صادرات است. از نگاه این کارشناس صنعت پتروشیمی، هر یک میلیون تن تولید در صنعت پتروشیمی می‌تواند حدود هزار تا 2 هزار نفر را مشغول به کار کند که در صنایع پایین‌دستی 10 برابر می‌شود. به این ترتیب به گفته شعری‌مقدم، هر یک میلیون تن ظرفیت تولید در صنعت پتروشیمی نهایتا برای 20 هزار نفر ایجاد اشتغال می‌کند. با تمام این تفاسیر از نگاه شعری‌مقدم ایجاد اشتغال، به خصوص به واسطه صنعت پتروشیمی تنها در کلام نمی‌گنجد و برای عملیاتی شدن نیازمند جذب سرمایه و رفع مشکلات کسب و کار در کشور است. معاون پیشین وزیر نفت در این زمینه می‌گوید: صنایع مادر اصولا برای ایجاد اشتغال نیستند و برای ایجاد درآمد و ارزش افزوده بیشتر برای کشور احداث می‌شوند در حالی‌که اگر شرایط در صنایع پایین‌دست فراهم شود، می‌توان به واسطه ورود سرمایه‌گذارهای خارجی و حضور در بازارهای جهانی انتظار ایجاد شغل و توسعه داشت، زیرا درآمدهای نفتی در نهایت برای حل مشکلات روزمره ما کفایت می‌کند و نمی‌توان برای سرمایه‌گذاری به منظور دست یافتن به توسعه روی آن حساب کرد پس در گام نخست باید سرمایه‌گذار وارد کشور شود. اما اگرچه اعداد و ارقامی که این دو کارشناس و مقام مسوول دررابطه با میزان اشتغال‌زایی در صنعت پتروشیمی اعلام کردند اختلاف نه‌چندان زیادی با یکدیگر دارند، اما با آنچه در کارزار انتخاباتی اعلام شده‌است فاصله‌ای معنادار دارد. در کنار اعداد و ارقام نادرست به نظر می‌رسد توجه به ورود سرمایه و تکنولوژی روز دنیا برای توسعه صنعت پتروشیمی و زنجیره تکمیلی آن نکته‌ای است که حتی رقابت‌های انتخاباتی نیز نمی‌تواند مانع توجه به آن شود.

رشد قیمت آتی پلیمرها در بورس کالای دالیان چین

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 256

قیمت آتی پلیمرها در بورس کالای دالیان چین در تاریخ ۲۸ آوریل با افزایش روبه رو شد.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از «پتروتحلیل»، قیمت آتی پی وی سی برای تحویل در ماه سپتامبر با ۳۳ دلار افزایش با رقم ۷۳۰ دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در روز جمعه ۲۸ آوریل بسته شد. حجم معامله این کالا ۲۸۸۰۷۶ تن بود.

همچنین قیمت آتی پلی اتیلن سبک خطی نیز برای تحویل در ماه سپتامبر با ۳۳ دلار افزایش به محدوده ۱۱۰۲ دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده در روز جمعه رسید. حجم معامله این کالا ۵۲۳۴۶۸ تن بود.

قیمت آتی پلی پروپیلن هم برای تحویل در ماه سپتامبر با ۱۷ دلار رشد به ۹۷۴ دلار در هر تن بدون مالیات بر ارزش افزوده رسید. حجم معامله این کالا ۳۹۱۷۹۶ تن بود.

حداکثر اشتغالزایی زنجیره پتروشیمی ١۴۴۰۰ نفر است نه ۶۰۰ هزار نفر

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 261

معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت در واکنش به برخی اظهار نظرهای انتخاباتی گفت: حداکثر اشتغالزایی حوزه پتروشیمی و صنایع پایین دست 14 هزار و 400 نفر است.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «حسین ایوبی مهریزی» طرح ادعای اشتغالزایی 600 هزار نفری (200 هزار نفر به صورت مستقیم و 400 هزار نفر به صورت غیرمستقیم) در ازای هر یک میلیون تن محصولات پتروشیمی از سوی یکی از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را غیرواقعی و غیرکارشناسی برشمرد.

به گفته این مقام مسوول، آمار مستند در سامانه وزارتخانه موجود است و علاوه بر آن بیش از 20 انجمن و تشکل صنعتی فعال در حوزه صنایع پتروشیمی شیمیایی و دیگر حوزه های مربوطه به ارایه آمار واقعی می پردازند.

وی ظرفیت اسمی کل زنجیره پایین دستی در همه رشته های شیمیایی و پلیمری و صنایع مربوطه را 30 میلیون تن اعلام کرد و افزود: این رقم مربوط به کل واحدهای شیمیایی و پلیمری و همه حوزه های مصرف کننده مواد پتروشیمی است. 

ایوبی مهریزی ادامه داد: مجموع اشتغالی که در پروانه بهره برداری متناسب با این ظرفیت ذکر شده، 400 هزار نفر است که با احتساب ظرفیت 30 میلیون تنی، حوزه پایین دستی پتروشیمی برای 13هزار و 333 نفر اشتغالزایی مستقیم دارد.

وی همچنین ظرفیت اسمی کل مجتمع های پتروشیمی بالادستی را 67.5 میلیون تن ذکر و خاطرنشان کرد: بر اساس مستندات، اشتغالزایی مجتمع های پتروشیمی به ازای هر یک میلیون تن، حداکثر بطور متوسط هزار نفر است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: اگر 50 میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور تولید شود، باید اشتغالزایی این حوزه به صورت مستقیم و غیرمستقیم 30 میلیون نفر شود، این در حالی است که کل اشتغال کشور در همه حوزه ها 22 میلیون نفر است.

وی یادآوری کرد: سهم صنعت و معدن در همه حوزه های مربوطه 16.9 درصد یعنی معادل سه میلیون و 700 هزار نفر می شود.

به گزارش ایرنا، روز گذشته «عباس شعری مقدم» مدیرعامل سابق شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت وگو با ایرنا اظهار کرده بود، میزان اشتغالزایی تولید هر یک میلیون تن محصول پتروشیمی در بخش بالادستی پتروشیمی نزدیک به 2 هزار نفر و در بخش پایین دستی 20 تا 30 هزار نفر است.

بررسی توقف عرضه پلی استایرن های پتروشیمی تبریز در شورای رقابت

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 245

توقف عرضه پلی استایرن های پتروشیمی تبریز در بورس کالا طی دو هفته گذشته، امروز در شورای رقابت بررسی می شود.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از «پتروتحلیل»، رضا محتشمی پور، رئیس دفتر توسعه صنایع تکمیلی (صنایع پایین دستی) شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام این خبر به «پتروتحلیل»، گفت: حجم عرضه پتروشیمی تبریز در دو هفته گذشته از کف اعلامی در شورای رقابت که پیش تر به تصویب رسیده بود، کمتر بود و از این رو تصمیم گرفته شد تا عرضه های پتروشیمی تبریز در بورس کالا متوقف شود.

وی در ادامه افزود: این موضوع امروز در شورای رقابت مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در این باره تصمیم گیری می شود.

صادرکنندگان محصولات پتروشیمی هماهنگ می‌شوند

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 245

مدیر کنترل تولید شرکت ملی پتروشیمی گفت:حدود ۳۵ تا ۴۵ درصد از صادرات محصولات پتروشیمی ایران به آسیای جنوبی و آسیا دور،۲۰ درصد کشورهای آفریقایی و ۲۰درصد به قاره سبز صادر می شود.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از مهر، علی محمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه حدود ۳۵ تا ۴۵  درصد از صادرات محصولات پتروشیمی ایران به آسیا جنوبی و آسیا دور مثل چین و هند روانه می شود،  گفت: حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد فرآورده های پتروشیمی به مقصد کشور آفریقایی و ۱۵ تا ۲۰ درصد هم به کشورهای اروپایی صادر می شود. این درحالی است که تلاش شده تا حد ممکن مقاصد صادراتی خود را تنوع ببخشیم.

او با اشاره به اینکه تلاش می کنیم تا بازارهای صادراتی را از نظر نوع و حجم تقاضا به دقت بررسی کرده تا بتوانیم قیمت را بهینه مطرح کنیم، ادامه داد: هر چه بازار صادراتی مقصد به محل تولید فرآورده ها نزدیکتر باشد، قیمت محصول بالا تر است چرا که هزینه حمل کمتری دارد. به این ترتیب باید شرایط بازارهای هدف را سنجیده تا نسبت به رقبا نرخ مناسب تری را ارائه دهیم. در این میان باید رقبای داخلی نیز برای ارائه محصولات خود به بازارهای بین المللی هماهنگی داشته باشند تا با عرضه یک محصول مشابه، موجب شکسته شدن قیمت آن و در نتیجه برهم خوردن نظم بازارهای بین المللی نشویم. البته این مشکل تا حد زیادی میان تولیدکنندگان و هلدینگ های داخلی برطرف شده است. به همین موازات تلاش شده است تا هماهنگی های لازم با شرکت های تولیدکننده بزرگ نیز در عرضه محصولات انجام شود.

به گفته این مقام مسوول ۵۰ تا ۶۰ درصد از پروژه پتروشیمی کاویان۲ در دولت گذشته انجام شده است. البته این پتروشیمی حدود یک سال و نیم پیش رشد ۹۵ درصد را تجربه کرد که به دلیل مشکلات موجود در تامین خوراک  این پتروشیمی از فعالیت دست کشید و اکنون با حل این مشکل به تولید می پردازد. درباره پروژه MEG  مروارید نیز ۵۵ تا ۶۰ درصد پروژه اجرا شده بود و تجهیزات آن موجود بود و تنها نیاز به نصب داشت. البته باید در نظر داشت که هر کدام از پروژه پتروشیمی از مرحله طراحی تا تولید حدود ۶ سال زمان نیازدارند که طبیعتا این زمان ممکن است بین دو دولت جابجا شود.

8
9
m3
logo-
m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
3
4
5
6

 

رپورتاژ

m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
414941-500x196
farasanat 1
stock-photo-colors-in-bloom-series-visually-pleasing-composition-of-fractal-color-textures-to-serve-as-170939975