تولید پلیمر مورد نیاز صنایع نفت وخودروسازی از سوی محققان کشور

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 86

رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی از تولید نمونه صنعتی نوعی پلیمر با همکاری بخش خصوصی خبر داد و گفت: این پلیمر در صنایع نفت و گاز و خودرو سازی کاربرد دارد.

دکتر مهدی نکومنش با بیان اینکه پژوهشگاه پلیمر در صنعت پلیمر سی‌امین سال را پشت سر گذاشته است، افزود: این در حالی است که متاسفانه کمتر شاهد این هستیم که نیازهای خود را از طریق ما رفع کنند.وی نوع رفتار بخش‌های صنعتی با بخش‌های پژوهشی را در حد «نوشتن نسخه» دانست و اظهار کرد: صنایع ما را در تامین نیازهای اساسی خود سهیم نمی‌‎کنند و به عنوان مراکزی که می‌توانند مشکلی از آنها را رفع کنند، نگاه نمی‌کنند. در حالی که بسیاری از مراکز تحقیقاتی، توانمندی‌های خود را به اثبات رسانده‌اند.نکومنش با تاکید بر اینکه علل این رویکرد صنایع را ریشه‌یابی کردیم، یادآور شد: در این مطالعات متوجه شدیم برای اینکه بتوانیم کارهای عمیق انجام دهیم لازم است ضمن آنکه جوابگوی نیازهای صنایع باشیم، باید به سمت ایجاد صنایعی حرکت کنیم که تا ۵ سال آینده صنعت ما نیازمند خدمات آنها است.رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، از اجرای پروژه‌هایی در این زمینه خبر داد و یادآور شد: در این راستا چند طرح در حوزه پتروشیمی و بایو را در این پژوهشگاه اجرایی کرده و با برخی از شرکت‌ها وارد مذاکره شدیم.به گفته وی، مذاکرات با دو شرکت منجر به انعقاد قرارداد شد و اگر این حرکت ادامه یابد، کشور به نقاط بسیار روشنی در فناوری پلیمری خواهد رسید.نکومنش با تاکید بر اینکه ایران در دانش پلیمری جزو ۱۰ کشور اول دنیا است، یادآور شد: سهم پژوهشگاه در کسب این رتبه بیش از ۴۰ درصد است. با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی به ما می‌گوید که باید اقتصاد را تقویت کنیم، از این رو تولید فناوری را در دستور کارهای خود قرار داده‌ایم.وی با اشاره به جزئیات این قراردادها توضیح داد: یکی از این قراردادها در زمینه تولید یک محصول پلیمری است که در کشور وجود ندارد و کشور به شدت به آن نیاز دارد. در حال حاضر دانش فنی این محصول تولید شده است.نکومنش اضافه کرد: با این همکاری قرار است نمونه صنعتی (دمو پلنت) این محصول با هزینه مشترک تولید شود؛ ضمن آنکه بخش آزمایشگاهی از سوی پژوهشگاه و بخش مهندسی از سوی بخش خصوصی انجام می‌شود.وی با بیان اینکه نمونه صنعتی این محصول در پژوهشگاه به تولید خواهد رسید، اضافه کرد: تا سال آینده نمونه صنعتی عرضه خواهد شد.نکومنش این محصول را پلیمری دانست که در صنایع پتروشیمی و خودروسازی کاربردی بوده و تولید آن ارزش افزوده زیادی برای کشور به همراه دارد.

قراردادهای بلندمدت چه مزیت‌هایی برای صنایع پتروشیمی به همراه خواهند داشت؟

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 91

فلسفه استفاده از قراردادهای بلند مدت در بورس کالای ایران زمانی مطرح شد که تولید‌کنندگان پایین‌دستی نیاز به اینگونه قراردادها را لازمه کار خود و یکی از ابزارهای رشد و توسعه صنایع پایین‌دستی و راهکار دستیابی سریع به مواد اولیه مورد نیاز می‌دانند. تولیدکنندگان در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار می‌کنند برای آنکه بتوانند چشم‌اندازها و افق‌های روشن‌تری را برای بنگاه تولیدی خود متصور شوند نیاز به امنیت مواد اولیه از بنگاه‌های بالادست خود دارند. آنها خاطر نشان می‌کنند در شرایطی که خیال آنها از تامین مواد اولیه بنگاه‌های تولیدی‌شان آسوده باشد، می‌توانند تمرکز خود را روی تکنولوژی، دانش فنی، به روز رسانی و… گذاشته و خود را برای رقابت در بازارهای جهانی آماده کرده و علاوه بر سیرآب کردن بازارهای داخلی، سهم زیادی از بازارهای خارجی را نیز تحت سیطره خود درآورند و از این طریق ارزآوری بیشتری را برای اقتصاد کشور به همراه داشته و به این ترتیب می‌توانند به چرخه اقتصادی سرعت بیشتری بدهند.

 

علاوه بر این مورد در صورتی که تولیدکنندگان این بخش از صنعت بتوانند برنامه‌ریزی دقیق‌تری را برای واحد تولیدی خود داشته باشند و با انعقاد قرارداد با مشتریان گردش مالی بنگاه‌های تولیدی خود را توسعه بخشند به‌طور قطع می‌توانند به اشتغال که یکی از معضلات گریبانگیر جامعه ماست کمک زیادی کنند. شاهد این مدعا آمارهایی است که نشان می‌دهد در حالی که میزان سرمایه‌گذاری لازم برای ایجاد هر نفر شغل در صنایع بالا دستی ۳۸۰ هزار دلار می‌باشد، این عدد در صنعت پایین دست تنها حدود ۳۰ هزار دلار است، یعنی ظرفیت اشتغال‌زایی در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی، حدود ۱۳ برابر صنایع بالا دستی است و در صورت فراهم آمدن شرایط مناسب صنعت پایین دست پتروشیمی به یکی از موتورهای ایجاد اشتغال کشور مبدل می‌شود. در این میان بورس کالای ایران برای آنکه بتواند کمک حال این شرایط باشد و به شرکت‌هایی که نیازمند این قراردادها هستند یاری دهد قراردادهای بلند مدت را تنظیم کرد و به گفته مدیران این سازمان پیش فرض این قراردادها در بورس کالای ایران تعریف شده و امکان استفاده از آنها وجود دارد. علاوه بر اینکه این قراردادها به نفع بخش پایین دست این صنعت هستند، مجتمع‌های پتروشیمی هم می‌توانند از این قراردادها نفع برده و آنها هم با تمسک به این قراردادها برنامه‌ریزی بهتری را برای بنگاه تولیدی خود داشته باشند. مدیران بازرگانی مجتمع‌های پتروشیمی هم بحق از موضع خود دفاع می‌کنند و در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» از دلمشغولی‌های خود درخصوص واحدهای تولیدی‌شان می‌گویند. آنها با اشاره به این خواسته تولید‌کنندگان پایین دست این صنعت که مجتمع‌های پتروشیمی باید ابتدا بازارهای داخلی را سیرآب کنند و بعد از آن به فکر تامین بنگاه‌های خارجی باشند اظهار می‌کنند: چه تضمینی وجود دارد در صورتی که ما همه تمرکز خود را برای تولید داخلی بگذاریم و نیم نگاهی به بازارهای خارجی نداشته باشیم، تولید‌کنندگان ایرانی مواد اولیه خود را از ما تامین کنند یا اینکه به اندازه تولیدی ما، ظرفیت تولید محصولات نهایی صنعت را داشته باشند. اگر از این منظر هم به قراردادهای بلندمدت نگاه کنیم، می‌بینیم استفاده از این سازو کار این مشکل را هم تا حدودی حل کرده و به این ترتیب تولید‌کنندگان بالادستی می‌توانند مشتریان بزرگ خود را شناسایی کرده و با آنها قرارداد ببندند و از این طریق بتوانند بستر مناسبی را برای تعامل بخش بالادستی و پایین‌دستی صنعت به وجود آورند.

 

البته نکته‌ای که درخصوص قراردادهای بلندمدت وجود دارد اینکه این قراردادها درخصوص کالاهایی است که شرایط کلی عرضه برای آنها وجود دارد؛ به این معنا که عرضه‌کنندگان درخصوص عرضه همه گریدهای کالایی در این صنعت نمی‌توانند با مشتریان خود یعنی بنگاه‌های بخش‌پایین دست پتروشیمی این قراردادها را ببندند. به گفته مدیران بورس کالای ایران این نوع قراردادها این امکان را فراهم می‌سازند تا در هر شرایطی (چه در دوره رکود و چه در دوره رونق) مواد اولیه به دست تولید‌کنندگان پایین‌دستی برسد و کالاهای نهایی برای بازارهای هدف داخلی و خارجی مهیا باشد. آنها اظهار می‌کنند روش‌های متعددی برای اجرای این نوع قرارداد وجود دارد که در شرایط فعلی یکی از آنها در کارگروه شورای رقابت در حال بررسی و رصد شدن است. برای انعقاد این نوع قراردادها، عرضه‌کننده باید شرایط خریدارانی که دارای قرارداد بلند مدت هستند را به بورس کالای ایران اعلام کند (این شرایط برای انواع مختلف کالاها متفاوت است، مثلا یکی از عرضه‌کنندگان شرط را برند بین‌المللی در نظر می‌گیرد، دیگری خوش حسابی خریدار و…). علاوه بر این موضوع تولید‌کنندگان باید برنامه تولید خود را در دوره‌ای به بورس کالای ایران عرضه کرده و مشخص کنند که قرار است چند درصد از این مقدار تولید را با استفاده از این قراردادها به دست تولید‌کنندگان پایین‌دستی برسانند. نحوه قیمت‌گذاری در این نوع قراردادها بر اساس کشف نرخ قیمتی در تالار بورس کالاست و مدت زمان این قراردادها از ۶ ماه به بالاست. در نهایت این خواسته‌ها به‌صورت فرمی خام در می‌آید و روی سایت قرار گرفته تا همگان بتوانند به آن دسترسی داشته باشند. به‌طور مثال پتروشیمی تندگویان در قالب یک قرارداد بلندمدت متعهد شده که حجم مشخصی از محصولاتش را برای تامین نیاز صنایع پایین‌دست در بورس کالا عرضه کند و بر اساس آمار معاملات در گروه محصولات پلیمری، پتروشیمی تندگویان اقدام به عرضه پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری به‌صورت قراردادهای بلندمدت کرده است. این در حالی است که بورس کالای ایران از مذاکرات با دیگر شرکت‌ها درخصوص ایجاد قراردادهای بلند مدت خبر داده است. درخصوص این قراردادها و اجرایی شدنشان در بورس کالای ایران مهدی مهدوی ابهری بر این باور است که بورس‌های کالایی، بازارهایی مدرن هستند که به نسبت بازارهای سنتی دارای مزیت‌های زیادی همچون جلوگیری از نوسانات کاذب و شفافیت در کشف قیمت‌ها هستند. دبیرانجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی با بیان اینکه روند معاملات مواد پتروشیمی در بورس کالای ایران مطلوب است افزود: با این حال باید سازوکار و روند معاملات برخی کالاها همسو با شرایط کشور پیش رود؛ برای مثال امروز برخی از شرکت‌های پتروشیمی به قراردادهای بلندمدت با مصرف‌کنندگان خود نیازمند هستند.

 

وی اظهار کرد: تعدادی از شرکت‌های پتروشیمی عنوان می‌کنند با عقدقراردادهای بلندمدت با مصرف‌کنندگان می‌توانند حجم تولیدات خود را کنترل و نظارت کرده و برای آینده برنامه ریزی کنند، از این‌رو بورس کالای ایران می‌تواند با هماهنگی و رایزنی با مجتمع‌های پتروشیمی و مصرف‌کنندگان، زمینه عقد قراردادهای بلندمدت برای عرضه‌کننده‌ها و مصرف‌کنندگان محصولات پتروشیمی را فراهم کند تا مشکلات مجتمع‌های پتروشیمی در این زمینه مرتفع شود. در این میان مخالفت‌هایی در مقابل این راهکار و عملکرد منطقی وجود دارد که از جمله دلایل این مخالفت‌ها می‌توان به: ۱) کمبود اطلاعات و ۲) مخالفت‌های واسطه‌گران و دلالان اشاره کرد. برخی از فعالان این صنعت به دلیل نداشتن آگاهی، از انعقاد چنین قراردادهایی استقبال نمی‌کنند و بر این باورند که باید برای جهش این صنعت تمهیدات دیگری اندیشیده شود. گروه دوم دلالان و واسطه‌گرهایی هستند که اساس کاری شفاف و درستی ندارند و طبعا می‌دانند اگر چنین اقدامی مرسوم و رایج شود به‌طور حتم نقش آنها روز به روز کمرنگ و کمرنگ‌تر شده و به راحتی از میدان بازی حذف خواهند شد.

مجموع تولید محصولات پتروشیمی ایران امسال به مرز ٥۹ میلیون تن می‌رسد

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 87

پیش بینی می‌شود، مجموع تولید محصولات پتروشیمی، امسال به مرز 59 میلیون تن برسد و ارزش کل فروش خالص نیز از مرز 17 میلیارد دلار خواهد گذشت که 67 درصد آن متعلق به صادرات و 33 درصد سهم فروش داخلی خواهد بود.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، اهم شاخص‌های عملکردی صنعت پتروشیمی در سال 1395 با رکورد تولید 50.6 میلیون تن اعلام شد.

بر اساس این گزارش، مجموع تولید صنعت پتروشیمی در سال 1395 بالغ بر 50.6 میلیون تن بوده است که در مدت یاد شده مجموع کل ظرفیت نصب شده در صنعت 61.9 میلیون تن است.

مقدار فروش کل در سال گذشته، 27.6 میلیون تن بوده است که از این میزان سهم صادرات  20.4 میلیون تن و سهم فروش داخلی  7.2 میلیون تن بوده است.

ارزش صادراتی محصولات پتروشیمی پارسال 9.5 میلیارد دلار و ارزش فروش داخلی نیز 163.8 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

بر اساس این گزارش، اهم اقدام‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی در یک سال اخیر، افتتاح 6 طرح (پلی اتیلن لرستان، اسید سولفوریک ارومیه، پلی اتیلن مهاباد، آمونیاک و اوره مرودشت، فاز 2 کارون ، تخت جمشید ماهشهر) به ظرفیت 2.2 میلیون تن و سرمایه گذاری 1.3 میلیارد دلار به ارزش فروش بیش از 2 میلیارد دلار محصول بوده است.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال 1396 تعداد 11 طرح پتروشیمیایی در مدار تولید قرار خواهند گرفت که تاکنون 5 طرح کردستان، تخت جمشید پارس عسلویه، کاویان 2، مروارید و پتروشیمی انتخاب، افتتاح و در مدار تولید قرار گرفته‌اند و 6 طرح باقیمانده شامل پردیس 3، فاز اول بوشهر، انیدریک مالئیک و بوتان دی ال پتروکیمیای ابن سینا، کاوه و مرجان و 2 طرح زیر بنایی فاز دوم خط لوله غرب و فاز اول پتروشیمی دماوند به بهره‌برداری خواهند رسید.

بدین ترتیب ظرفیت تولید به 72 میلیون تن در پایان سال 96 افزایش خواهد یافت.

8
9
m3
logo-
m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
3
4
5
6

 

رپورتاژ

m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
414941-500x196
farasanat 1
stock-photo-colors-in-bloom-series-visually-pleasing-composition-of-fractal-color-textures-to-serve-as-170939975