رشد ۸۰ درصدی صادرات پتروشیمی

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 24 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 89

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: میزان صادرات محصولات پتروشیمی در سال 1395 نسبت به سال 1392 با رشد حدود 80 درصدی به 20 میلیون و 390 تن رسید و مشتریان جدید از جمله اروپایی‌ها در صف خرید محصولات ایران ایستاده‌اند. احمد مهدوی‌ابهری روز گذشته در نشست خبری درباره وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی پس از اجرای برجام افزود: پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، فضای بین‌المللی برای افزایش صادرات محصولات پتروشیمی ایران فراهم شد و اروپایی‌ها تمایل فراوانی برای خرید محصولات پتروشیمی از ایران دارند. وی ادامه داد: هر چند صادرات محصولات پتروشیمی به اروپا آغاز شده است، اما نسبت به دوران قبل از تحریم هنوز فاصله زیادی دارد وباید روند انتقال پول و تعاملات بانکی به‌صورت عادی درآید.

مسیر مبهم اورهال در بازار پتروشیمی

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 24 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 83

روز گذشته محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شد که یکشنبه جاری قیمت پایه محصولات این صنعت متفق‌القول پا در مسیری نزولی گذاشته و روند قیمتی کاهشی را تجربه کرد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که بهای طلای سیاه هم روندی کاهشی داشت، به گونه‌ای که نفت برنت برای اولین بار بعد از توافق اوپک، به کمتر از 50 دلار رسید. این اتفاق از سوی برخی تحلیلگران به معنی فرود قیمت و تخلیه اثر اوپک از بازار جهانی نفت توصیف می‌شود. رسیدن قیمت نفت به کف 5/ 5 ماهه تحت تاثیر دو عامل رخ داده است؛ کاهش رشد اقتصادی آمریکا و کم‌اثر شدن توافق تولیدکنندگان، دو عامل سقوط قیمت طلای سیاه عنوان می‌شود.

در طرف دیگر اهرم، دیگر تعیین‌کننده قیمت‌ محصولات پتروشیمی یعنی دلار روندی مثبت را ثبت کرد و با این همه در نبرد قدرتی میان قیمت‌های جهانی و بهای دلار قیمت‌های جهانی برنده شدند و تاثیر خود را بر قیمت‌های داخلی گذاشتند.

بازارهای داخلی: روز گذشته بازار داخلی کشور هم، همسو با بازارهای خارجی قدم برداشته و جهت گرفت؛ از جمله دلایل این امر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) اصلی‌ترین دلیل جهت‌گیری منفی بازار، اعلام کاهشی قیمت‌های پایه است که در نهایت منجر شد تولید‌کنندگان و واسطه‌ها قیمت محصولات را در بازار داخلی پایین بیاورند.

2) برتری عرضه بر تقاضا: با توجه به این موضوع که مدتی است عرضه و تقاضا با کمک مجتمع‌های پتروشیمی، دفتر پایین‌دست صنایع تکمیلی و شورای رقابت به تعادل رسیده است، تولید‌کنندگان پایین‌دستی می‌توانند نیاز خود را از بورس کالا تامین کرده و کمتر نیازمند بازار آزاد باشند و این موضوع سبب می‌شود که قیمت در این بازارها با افت همراه باشد.

3) فرا رسیدن روزهای گرم سال، خبرهای زیرپوستی از بهبود حجم ساز و کار و تکمیل پروژه‌ها و افزایش امیدواری به آینده همچنین ثبات نسبی معاملات در بورس کالا و وجود مواد ‌اولیه مورد ‌نیاز با قیمتی نسبتا متعادل شرایطی است که فضا را برای افزایش تولید در صنایع تکمیلی فراهم آورده است که می‌تواند روزهای پیش‌رو تا آغاز ماه رمضان را به زمانی برای افزایش حجم تولید در صنایع مصرف‌کننده مواد اولیه پتروشیمی بدل سازد. با توجه به این موارد و انتظار ادامه حجم معاملات نسبتا جذاب در بورس کالا و خوش‌بینی به افزایش حجم معاملات در روزهای پیش‌رو، می‌توان شرایط را برای تقویت بنیادین بازار محصولات پتروشیمی مخصوصا پلیمرها مثبت ارزیابی کرد.با توجه به موارد فوق در کنار ثبات نسبی بهای دلار در بازار آزاد، به‌نظر می‌رسد اعلام هفتگی قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی رویکرد موفقی بوده که از یکسو جذابیت واسطه‌گری و سفته‌بازی را کاهش داده و از سوی دیگر از اختلاف جدی قیمت‌ها در هر دوره اعلام قیمت‌های پایه کاسته است. به عبارت ساده‌تر اعلام هفتگی قیمت‌های پایه باعث شده تغییر نرخ کمتر شود، بنابراین در بدنه بازار ثبات بیشتری حاکم شده و از تلاطم شدید قیمت‌ها تا حدی کاسته شده است.

کالاهای جذاب دیروز

پلی‌اتیلن ترفتالات بطری گرید BG781 از جمله کالاهای جذاب و پر‌التهاب معاملات دیروز تالار نقره‌ای به شمار می‌رفت که با عرضه‌ای در حدود 2 هزار تن در مقابل تقاضای 3 هزار تنی قرار گرفت و با اختلاف قیمتی در حدود 100 تومان از قیمت پایه با قیمت 3 هزار و 900 تومان معامله شد و کار خود را در این بازارها به پایان رساند.همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره کردیم با توجه به فرارسیدن فصل گرم و استفاده از این محصول در تولید بطری‌های نوشیدنی انتظار این افزایش عرضه وجود داشت. در این بین یکی از موضوعاتی که فعالان صنایع پایین‌دستی به آن اشاره می‌کنند اورهال مجتمع‌های پتروشیمی و اثرگذاری این موضوع بر عرضه‌های محصولات در بازار است. کارشناسان معتقدند اولا عرضه و تولید محصولات در مجتمع‌های پتروشیمی وضعیتی نسبتا انحصاری دارد که پیش از این نیز به تفصیل به بررسی آن پرداخته‌ایم. محصولاتی که در بازار عرضه می‌شوند از سوی یک یا دو مجتمع خاص تولید می‌شوند که این مساله ریسک کاهش محصول در بازار را در شرایط اورهال افزایش می‌دهد، چراکه امکان جایگزینی برای کالای مذکور وجود ندارد و در بازار با کمبود عرضه روبه‌رو‌ می‌شویم. چالش دوم نیز عدم برنامه‌ریزی مجتمع‌های پتروشیمی برای تعمیر و بازسازی است که باعث می‌شود فعالان بازار از زمان‌های اورهال مطلع نباشند که این امر به گفته کارشناسان اولا یک رانت اطلاعاتی ایجاد می‌کند و ثانیا به نوسان در بازار منتهی می‌شود.

 اورهال پتروشیمی‌ها و تاثیر آن بر صنایع پایین دست

علی بخشنده، کارشناس بازار پتروشیمی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» درخصوص اورهال و تعمیرات اساسی واحدهای تولیدی می‌گوید: از آنجا که واحدهای صنعتی به‌صورت شبانه‌روزی در حال کار هستند و دستگاه‌ها و تجهیزات در معرض خرابی و فرسودگی قرار می‌گیرند، بسیاری از آنها نیاز به تعمیر دارند و مسیرها و لوله‌ها و تجهیزات باید بازسازی و تعمیر و حتی تمیز‌کاری شوند و این کارها در هنگام «در سرویس بودن» واحد امکان‌پذیر نیست، بنابراین تمام واحد را برای مدتی مثلا یک هفته یا 15 روز یا حتی یک ماه و بیشتر از سرویس خارج می‌کنند.وی در ادامه تصریح کرد: در راستای این امر، تجهیزات ذکر شده را باز کرده یا مورد بازبینی و تعمیر و تمیزکاری قرار می‌دهند که به مجموعه این عملیات تعمیرات اساسی یا اورهال گفته می‌شود.

بخشنده افزود: صنعت پتروشیمی از جمله صنایعی است که با این موضوع دست به گریبان است و گاه گاه خبر از تعمیرات اساسی پتروشیمی‌ها می‌شنویم. وی می‌گوید: نکته حائز اهمیت برای ما این است که اورهال‌ها طی برنامه انجام می‌شود و به ندرت با مشکل در خط تولید مجتمع‌ها مجبور به تعمیرات اجباری می‌شوند. این کارشناس می‌گوید: با توجه به عرضه محصولات این مجتمع‌ها در بورس کالای ایران، نیاز مبرم فعالان بازار و مصرف‌کنندگان از برنامه اورهال و برنامه تولید مجتمع‌ها، برای برنامه‌ریزی و تنظیم بازار روز‌به‌روز بیشتر حس می‌شود. بخشنده در ادامه گفت: متاسفانه با گذشت بیش از 8 سال از عرضه این محصولات در رینگ محصولات پتروشیمی بورس کالا، هنوز مجتمع‌ها آمار تولید و اور‌هال خود را به‌صورت شفاف اعلام نمی‌کنند و همین امر زمینه ساز ایجاد رانت اطلاعاتی برای افراد مطلع می‌شود.

علی بخشنده بر این باور است که با اعلام برنامه دقیق تولید مجتمع‌ها، این امکان برای تولید‌کننده فراهم شده تا این مجتمع‌ها برنامه خرید خود را در زمان عرضه‌های مستمر برنامه‌ریزی کنند و در زمان قطع عرضه‌ها (زمان اورهال) بازار با شوک قیمتی مواجه نشود. وی افزود: در شرایط فعلی انتظاری که از بورس کالای ایران به‌عنوان شفاف ترین بازار کالایی کشور می‌رود، این است که با اخذ برنامه‌های تولید و برنامه‌های تعمیرات اساسی دوره‌ای و ناگهانی از مجتمع‌ها در ابتدای سال و انتشار آن روی سامانه بورس کالا، گامی بلند در جهت ایجاد بازاری شفاف و با ثبات بردارد.وی در آخر تصریح کرد؛ البته انجام این مهم نیازمند همکاری مجتمع‌ها، دفتر صنایع تکمیلی و الزام شورای رقابت جهت تعهد مجتمع‌ها به انتشار این برنامه هاست که امیدواریم با تلاش همه فعالان این گام مهم عملی شود.

عقب‌نشینی با فرمان نفت

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 22 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 90

کاهش 10 درصدی بهای نفت در بازارهای جهانی در یک ماه اخیر به عقب‌نشینی قیمت بسیاری از فرآورده‌های نفتی منجر شد تا در نهایت قیمت تمام‌شده بسیاری از محصولات پتروشیمی نیز کاهش یابد. این روند در شرایطی پیش می‌رود که در بازارهای جهانی خوش‌بینی به کاهش بیشتر قیمت‌ها طمعی مضاعف را در خریداران ایجاد کرد تا کالاهای مورد‌نیاز خود را با قیمتی کمتر در روزهای آینده خریداری کنند که روال افت احتمالی قیمت‌های جهانی را تسریع می‌کند.

 این شرایط در کنار افزایش حجم، تعداد و تنوع تولیدات و تولیدکنندگان باعث شده تا چهره جدیدی از بازارهای جهانی را شاهد باشیم که ممکن است دشواری‌های جدیدی را پیش‌روی واحدهای بزرگ پتروشیمی کشورمان در بازارهای صادراتی ایجاد کند. در ماه‌ها و حتی سال‌های گذشته بارها به محدودشدن بازارهای صادراتی پیش‌روی تولیدات مواد اولیه پتروشیمی در واحدهای بزرگ بالادستی اشاره کردیم هرچند که در شرایط فعلی حتی ارزان‌فروشی در محموله‌های نقدی نیز چاره کار و مسیری برای حفظ سهم بازار در بازارهای جهانی و منطقه‌ای محسوب نمی‌شود. از سوی دیگر واحدهای تولید محصولات پتروشیمی به‌صورت نامتعارف (تولید از زغال‌سنگ مخصوصا در چین) نیز به دلیل کاهش قیمت مواد اولیه این صنعت مخصوصا نفتا جذابیت پیش را نداشته، اگرچه رشد نسبی بهای زغال‌سنگ نیز به دشواری‌های تولید در این واحدها افزوده است. به‌نظر می‌رسد ادامه حضور در بازارهای جهانی محصولات پتروشیمی مخصوصا پلیمرها دشوارتر از چیزی شده که در گذشته تصور می‌شد، اگرچه توجه به هشدارهای پیشین می‌توانست بخش بزرگی از مشکلات امروز را مرتفع سازد. بالابودن موجودی انبارها در واحدهای بزرگ پتروشیمی واقعیتی است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی عبور کرد، اگرچه هنوز هم راهکارهایی برای بهبود اوضاع و افزایش حجم فروش در بازارهای داخلی و خارجی وجود دارد ولی قطعا بازارها در آینده شرایط سخت‌تری از اکنون را تجربه خواهند کرد.

پس از رسیدن بهای نفتا در بازارهای جهانی به رکورد 500 دلار؛ همگام با رشد بهای نفت خام، روال کاهشی جدیدی در این بازار آغاز شد که تاکنون بهای نفتا به‌عنوان مهم‌ترین خوراک مایع در صنایع پتروشیمی به 420 دلار در هر تن کاهش یافته است. همین روند به‌صورت متعاقب و کژ دار و مریز در بازار اولفین‌ها همچون اتیلن و پروپیلن نیز ظاهر شده، بنابراین مهم‌ترین‌ فاکتور در تعیین قیمت‌ها در بازارهای معاملاتی یعنی قیمت تمام‌شده در مسیر کاهشی قرار داشته و دارد. با توجه به عقب‌نشینی نسبی خریداران در بازارهای جهانی و البته امیدواری به افزایش تقاضا در هفته‌های پیش‌رو همچنین بیم و امید از بهبود قیمت نفت خام در بازارهای جهانی، می‌توان به بهبود مجدد بازار در هفته‌های آینده امیدوار بود؛ اگرچه فرارسیدن ماه رمضان سیگنال تاثیرگذار مهمی در بازارهای منطقه‌ای و جهانی بوده که امیدواری به بهبود قیمت‌ها را به تعویق می‌اندازد.

 

آمارها نشان می‌دهد که بهای نفت خام سبک آمریکا که در ماه مارس حتی به نزدیک 54 دلار در هر بشکه رسید، در پایان هفته گذشته 46 دلار و 46 سنت معامله شد، اگرچه قیمت 44 دلار و 24 سنت را نیز به‌صورت مقطعی تجربه کرد. این فراز و فرود قیمتی که در نهایت نوسانی نزدیک به 20 درصد داشته است را باید در وضعیتی مورد بررسی قرار داد که قیمت‌های فعلی تنها به نسبت مدت مشابه در یک ماه اخیر 10 درصد کاهش داشته است که این دو رقم در کنار نوسان بهای نفتا و سایر مواد اولیه صنعت پتروشیمی نگرانی‌های جدیدی را در برابر این بازار ایجاد می‌کند. رفت و برگشت قیمت‌ها و فاصله بین واحدهای بالادستی و پایین‌دستی موجب شده تا کسب بازار اهمیت بسزایی برای واحدهای پتروشیمی داشته باشد و همچنین بخش اعظم سودآوری نیز در صنایع پایین‌دستی مخصوصا برای محموله‌های کوچک‌تر رقم بخورد. این ویژگی نشان می‌دهد که عدم توجه به بازارهای منطقه‌ای و داخلی می‌تواند شرکت‌های بزرگ پتروشیمی را با مشکلاتی جدی رو‌به‌رو ساخته و با افزایش موجودی انبارها، حتی در نهایت فرآیند تولید را با مشکل رو‌به‌رو سازد. حال در شرایطی که در بازار داخلی تقاضای واقعی در حالت بینابین قرار داشته و وجود ظرفیت خالی در صنایع مصرف‌کننده پایین‌دستی به واقعیتی غیرقابل انکار بدل شده، زمان آن فرارسیده است تا با حمایت‌های قیمتی و تنوع شیوه‌های فروش، از واحدهای مصرف‌کننده داخلی حمایت شود تا نگرانی‌ها از بازارهای صادراتی برای همیشه محدود شده و پس از تقویت صنایع مصرف‌کننده داخلی، باقی‌مانده مواد اولیه (غالبا پلیمری) به بازارهای صادراتی ارائه شود.

سهم بازار در کشورهای مختلف هم‌اکنون یکی از دارایی‌های مهم شرکت‌های بزرگ پتروشیمی محسوب می‌شود که به سادگی آن را از دست نخواهند داد. این در حالی است که تلاش برای مقاوم‌سازی اقتصاد و کسب ارزش افزوده بیشتر و همچنین فاصله گرفتن از تکانه‌های قیمتی بازارهای جهانی، کشورهای مختلف را بر آن داشته است تا با ایجاد واحدهای پتروشیمی و پالایشگاهی، کوچک، متوسط و بزرگ بخشی از ملزومات تولید را در داخل کشور خود تولید کنند. همین ذهنیت موجب شده تا کشورهای مهمی دست به احداث پالایشگاه و پتروشیمی زده و از ذخایر زیرزمینی داخلی و وارداتی، سوخت و محصولات پتروشیمی مورد‌نیاز خود را تولید کنند. این واقعیت در کنار افزایش حجم و ظرفیت تولید در کشورهای نفت‌خیز منطقه و همچنین در آمریکای‌شمالی موجب شده تا حجم تولید در کل جهان افزایش یابد ولی بازارهای مصرف به آن میزان رشد پیدا نکنند. این در حالی است که کشورهای همسو از لحاظ سیاسی و اقتصادی همچون ترکیه، عربستان و پاکستان بازارها و تولیدات خود را بر پایه روابط تجاری عمیق ترسیم کرده‌اند یعنی ورود به این قبیل بازارها شاید حضور در حیاط خلوت رقبا محسوب شود، بنابراین بازاری دائمی به‌شمار نمی‌آیند. همین واقعیت موجب شده تا از یکسو باید نگران دامپینگ در بازارهای صادراتی باشیم و از سوی دیگر توان بازاریابی در بازارهای هدف مهم ناخودآگاه محدود خواهد شد. این موارد موجب می‌شود تا تنها ارزان‌فروشی در دستور کار قرار بگیرد ولی همین نکته نیز می‌تواند نگرانی از سخت‌گیری‌های تجاری و حتی اعمال سیاست‌های حمایتی یا مقابله به مثل در بازارهای هدف برجسته شود. واقعیت آن است که قراردادهای طولانی‌مدت تنها برای گروه‌های کالایی محدودی که از مزیت انرژی ارزان، بیشتر استفاده می‌کنند مورد توجه قرار گرفته که البته شنیده‌ها از قیمت‌های اعمالی خود برخی پتانسیل نقد را برجسته می‌سازد ولی شاید راه دیگری وجود نداشته است. هر چند که در این رسانه بارها از اهمیت توجه به صنایع پایین‌دستی سخن گفته شد ولی باز‌هم به آن تاکید شده است، البته از این پس به بررسی فعالیت سایر شرکت‌های بزرگ پتروشیمی در سرمایه‌گذاری در صنایع تکمیلی نیز اشاره خواهد شد. در جهان امروز قرابت‌های اقتصادی چهره جدیدی از رقابت‌های تجاری را ترسیم کرده که می‌تواند به تقویت، تضعیف یا حذف بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگ منجر شود.

صادرات ٧٠ درصدی پتروشیمی مهاباد

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 22 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 82

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: مجتمع پتروشیمی مهاباد قادر است سالانه ٣۳٠ هزار تن پلی‌اتیلن سبک خطی و سنگین و ٣٠ هزار تن بوتن‌یک تولید کند. جعفرصادق اسکندری در نشست تسریع انتقال لوله پلی‌اتیلن غرب در ارومیه افزود: از سال گذشته برای توسعه صنعت پایین‌دست پتروشیمی، دفتر سرمایه‌گذاری در سه محور پلی‌اتیلن، گاز و نفت در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان راه‌اندازی شد.

وی با اشاره به اینکه شرکت پتروشیمی باختر یک شرکت مادرتخصصی در زمینه ساخت و راه‏اندازی واحدهای پتروشیمی و به‌طور خاص واحدهایی با محصولات در زمینه پلی‌اتیلن است، ادامه داد: این شرکت در ۱۷بهمن ۸۳ و با تصویب دولت وقت مبنی بر انتقال گاز اتیلن به وسیله خط لوله‏ای به طول 2200 کیلومتر از مبدا عسلویه تا مهاباد تشکیل شد و آغاز به فعالیت کرد.اسکندری گفت: اکنون مجتمع پتروشیمی مهاباد یکی از طرح‌های پتروشیمی ١٢ گانه در امتداد خط لوله اتیلن غرب بوده و خوشبختانه این مجتمع با ظرفیت قابل قبولی درحال فعالیت است و محصولات تولیدی این طرح پتروشیمی در داخل و خارج فروخته می‌شود.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به اینکه پتروشیمی مهاباد نیز مانند بیشتر مجتمع‌های پتروشیمی کشور حدود ٧٠ درصد فروش خارجی و ٣٠ درصد عرضه داخلی دارد، گفت: مجتمع پتروشیمی مهاباد قادر است سالانه ٣۳٠ هزار تن پلی‌اتیلن سبک خطی و سنگین و ٣٠ هزار تن بوتن‌یک تولید کند.

وی اظهار کرد: مواد اولیه مورد نیاز این مجتمع سالانه ٣٢٤ هزار تن اتیلن است که از طریق خط لوله اتیلن غرب از عسلویه به این مجتمع منتقل می‌شود. اسکندری با اشاره به محصولات عمده‏ای که از سوی واحدهای صنایع پتروشیمی ایران تولید می‏شوند، اظهار کرد: این محصولات شامل کودهای شیمیایی، اوره، فسفات دی‏آمونیوم، کودهای مخلوط نیترات آمونیوم، مواد اولیه پلاستیک، پی‌وی‌سی و دی‌اوپی، مواد شیمیایی همچون اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، آمونیاک، گوگرد و دوده است.وی گفت: با این حال، این محصولات در مقایسه با ده‌ها هزار مشتقی که از نفت و گازهای طبیعی به کمک فناوری پیشرفته پتروشیمیایی به دست می‏آید، بسیار اندک بوده و نشان می‏دهد که تلاش بیشتری در این زمینه باید به‌کار برد تا به واقعیت نزدیکتر شد.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اظهار کرد: این مجتمع دارای ۵۹۸ شاغل است.

وی با اشاره به اینکه پلی‌اتیلن سنگین میاندوآب که زیرمجموعه پتروشیمی باختر است قابلیت تولید ۱۴۰ هزار تن پلی‌اتیلن سنگین در سال را دارا است، افزود: همچنین خوراک مورد نیاز برای این ظرفیت تولید ۱۴۰هزار تن اتیلن و ۲ هزار تن بوتن‌یک است.اسکندری با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود این طرح تا سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری برسد، گفت: از کاربرد محصولات این شرکت می‌توان در صنایع پایین‌دستی همچون انواع لوله، قطعات پلاستیکی و کابل اشاره کرد.وی با بیان اینکه پتروشیمی ارومیه اکنون به بزرگ‌ترین تولیدکننده سولفات آمونیوم کشور تبدیل شده است، گفت: پتروشیمی ارومیه با ظرفیت تولید ۵۰ میلیون تن در سال تمام نیاز کود سولفات آمونیوم کشور را فراهم می‌کند.رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان افزود: در گذشته سولفات آمونیوم به صورت عمده از خارج وارد می‌شد‌، خوشبختانه با تولید این صنعت در کشور نیاز صنعت کشاورزی به این کود با ارزش مرتفع شده است.

به گفته وی، این کود با پایه اسیدی خود می‌تواند در تنظیم PH خاک که اکنون بسیار بالا است، تاثیرگذار باشد و از سوی دیگر خاصیت قارچ‌کشی، انگل‌کشی و آفت‌کشی آن نیز برای خاک بسیار مفید بوده و امید است پتروشیمی ارومیه نیز در آینده به خط پلی اتیلن غرب کشور متصل شود. اسکندری اظهار کرد: با توجه به رشد روز افزون بازار مصرف محصولات پتروشیمی در جهان نیاز به تولیدات این محصولات بیش از پیش احساس می‌شود. وی با اشاره به اینکه فیلم‌های پلی‌اتیلنی کاربردهای وسیعی دارند، تصریح کرد: از جمله آن می‌توان به بسته‌بندی مواد غذایی، پوشاک، کیسه‌های پلاستیکی، فیلم‌های محافظ در کاربردهای ساختمانی، عایق‌های رطوبت، گلخانه‌ها، پوشش‌های صندلی اتومبیل‌های نو و تارپولین‌ها اشاره کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: از کاربردهای دیگر آن می‌توان به استفاده از آن در عایق‌های الکتریکی کابل‌ها و سیم‌ها، ظروف خانگی، قطعات مختلف مصرفی در صنایع خودروسازی، قطعات تزریقی، انواع لوله‌ها، مخزن‌های نگهداری مواد شیمیایی و تجهیزات آزمایشگاهی و از پودر آن برای بهبود خواص مختلف رزین‌های گرمانرم و گرماسخت اشاره کرد. اسکندری گفت: با توجه به اشتغالزایی بالای صنعتی، سهم این صنعت از تولید ناخالص داخلی قابل توجه بوده و به‌طور کلی، ارزش افزوده از صنایع بالادستی به سمت پایین‌دستی افزایش پیدا می‌کند که در مورد صنایع نساجی هم هر چه به سوی حلقه‌های پایینی زنجیره تامین حرکت کنیم، میزان ارزش‌افزوده افزایش یافته که در مورد پوشاک آماده تا ۹۰ درصد نیز می‌رسد.

8
9
m3
logo-
m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
3
4
5
6

 

رپورتاژ

m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
414941-500x196
farasanat 1
stock-photo-colors-in-bloom-series-visually-pleasing-composition-of-fractal-color-textures-to-serve-as-170939975