بازیابی و بازیافت پلیمرها

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 31 مرداد 1395
نوشته شده توسط Super User بازدید: 246

 

 

 

محیط زیست، تامین کننده شرایط لازم و کافی برای حیات جمعی ماست و متاسفانه نحوه رفتار ما با پسماندهای پلیمری بزرگترین عامل برای تشویش در ثبات و پایداری آن است. امروزه آماری از معضلات زیست محیطی در زمینه های متفاوت به گوش می رسد که تداوم روند انها می تواند اصل استمرار بقا را در داخل مرزهای کشور تحت تاثیر قرار دهد.

وقتی که یک محصول پلیمری را طی فرایندهای ساده و پیچیده خلق میکنیم تا بتواند به بهترین نحو نیازهای اساسی ما را رفع کند، از مقدماتی ترین تا حیاتی ترین کابردها را برای ما به ارمغان می اورد. سالیانی است که پلیمرها یکی از مهمترین و متنوع ترین کالاهای مصرفی در تجهیزات عمومی،صنایع هوایی،دریایی،نظامی،تفریحی،پزشکی،پ پروتز و پلاستیک است و تقریبا هیچ صنعتی از صنایع خردوکلان یافت نمی شود که اجزا آن متشکل از پلیمرها نباشد. لذا برای رویارویی با دنیای پلیمرها نگاه ماباید بر اساس واقعیت های ملموس موجود باشد و این نکته را مدنظر قرار داد که واقعیت ها حکایت از کدام نیازها دارند.

همانطور که برای پدیده های اجتماعی، بی توجهی و بی ارزش خوانی راه حلی غیر اصولی است در دنیای کارورزی پلیمرها نیز رها سازی و بی ارزش دانستن بعد از اتمام دوره مصرف اولیه انها، روشی غیر منطقی بوده ودر افق میان مدت و بلند مدت، هزینه های تحمیلی سنگینی نیز به همراه خواهد داشت. درحالی که بازنگری در چرخه احیای این اقلام می تواند زنجیره ای از مصرف،بازیافت و مصرف مجج را ایجاد کرده و تمام هزینه های تولید جدید این کالاها و سرانه منفی مضرات زیست محیطی را به حداقل ممکن برساند. چنانچه فرایند زنچجیره بازمصرف پلیمرها را تکامل بخشیم، کره زمین به قدری وسعت دارد که همگان از ان مغتنم شوند حال آنکه با تداوم روند ناقص مصرف پلیمرهای اولیه، ده ها کره زمین نیز برای پوشش دادن زباله های پلیمری، کوچک خواهند بود.

بازیابی، احیا و بازیافت، قلب تپنده فرایند تکمیل زنجیره بازمصرف پلیمرها است. پروسه بازیافت نوعی پایش فرایند مصرف مصنوعات پلیمری بوده و با بهره گیری از بازیافت، با کاهش نیاز به تولید بی رویه پلیمرهای سنتی، فرصت تولید و نوآوری در خلق پلیمرهای استراتژیک و خاص افزیش خواهد یافت.

یکی از متدهای نوین در رویارویی انسان صنعتی و اکوسیستم زمین، بهره گیری از انرزی های تجدیدپذیر و شبیه سازی فرایندهای طبیعی در تکامل عملکرد کره خاکی است. فرایند بازیافت ایده ای مشابه خزان و بهار طبیعت و یا چرخه های زنجیره ای درون اکوسیستم است. همانطور که دراین چرخه میلیون ها سال است که کره زمین پایدار و برقرار باقی مانده است بنابراین فرایند بشری بازیافت مصنوعات پلیمری نیز می تواند نقش حیاتی در تداوم رفتار پایدار در زمین را داشته باشد.

بی تردید در کنار اولویت های زیست محیطی، صرفه های اقتصادی نیز قد علم کرده اند. در سودآوری فرایندهای بازیافت و بازمصرف کالاهای پلیمری، امروزه هیچ تردیدی وجود ندارد. بازیافت،احیا و بازمصرف کالاهایی که هزاران واحد ارزی را مصرف کرده اند، ضمن کاهش هزینه های تولید مجدد، نقش مستقیمی در توسعه تکنولوزی بازیافت، اشتغال مولد، افزایش تولید ناخالص داخلی و در نهایت مقاوم سازی توان اقتصاد ملی را خواهد داشت.

امید است که ضرورت های بهره برداری و توسعه فرایند بازیافت پلیمرها در بهبود مشکلات زیست محیطی و همچنین افزایش ارزش افزوده در سطح اقتصاد خرد و کلان بیش از بیش مورد توجه قرار گیرد.

 

 

 

نقش پررنگ تعاونی ها در بهبود فضای صادرات/ امکانات بالقوه محدوده CIS

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 18 مرداد 1395
نوشته شده توسط Super User بازدید: 155

در راستای بررسی وضعیت صادرات غیرنفتی به ویزه صنعت پلاستیک گفتگویی انجام گرفت با  محسن میهن خواه کارشناس حوزه پلاستیک و مدیراجرایی تعاونی صنعت پلاستیک تهران. در این گفتگو میهن خواه ضمن تحلیل فضای بازار پلاستیک وصادرات آن در پسابرجام به نقش پررنگ و تعیین کننده تعاونی ها در بهبود این فضا اشاره کرد.

  یكی از مباحثی كه این روزها بعد از برجام مطرح می شود واگذاری فعالیت های اقتصادی به بخش خصوصی است؛ به نظر شما در یك سال اخیر شاهد اتفاق و فعالیت های محسوسی در این حوزه بوده ایم؟

در مورد واگذاری سهام به بخش خصوصی بر اساس اصل ٤٤ قانون اساسی به مرور این اتفاق افتاده است ولی در حدی نبوده كه قابل توجه باشد. بعد از برجام نیز این اتفاق افتاده است ولی مسئله برجام هنوز به صورت اجرایی درنیامده است؛ در نتیجه ما تا زمانی كه برجام به صورت كامل اجرا نشود، نمی توانیم این انتظار را داشته باشیم كه اقدامات دیگری چه در زمینه صادرات و چه در زمینه خصوصی شدن بخش های دولتی صورت بگیرد. 


ما حتی برای صادرات چه در زمینه محصولات ساخته شده صنعتی پایین دستی پتروشیمی چه در مورد نفت و گاز و پتروشیمی شرایط جدیدی نداریم؛ علاوه بر این شرایط فروش جدیدی نیز باب نشده است؛ البته بانك ها آمادگیشان را اعلام كرده اند ولی عملا به دلیل اینكه نتوانستند با امریكا به توافق برسند نگران این موضوع هستند و هنوز از نظر بانكی هم اتفاق جدیدی رخ نداده است.

 موضوع صادرات نیز یكی از موضوعات مهم حال حاضر است كه توجه همه مسئولان را به خود جلب كرده است و تلاششان بر این است كه در این جهت برنامه ریزی كنند و موانعی كه ممكن است بتوانند كار صادرات را تسهیل كنند از میان بردارند. در این زمینه هم منتظر عملی شدن برجام هستیم تا جایی كه در مورد بازارها از طریق بخش خصوصی و دولتی مطالعاتی صورت گرفته است اما هنوز هم از نظر نقل و انتقالات بانكی مشكلات زیادی داریم و امكان انتقال كالاها وجود ندارد. در نتیجه كارها به صورت مقطعی و پیله وری در حال انجام است و به صورت كلان پیش نمی رود. 

یكی از مطالبی كه برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است انجام صادرات به صورت كلان است و می دانیم تشكل ها در این بخش نقش بسیار موثری دارند و به دلیل داشتن توانایی های بالقوه، می توانند كمك موثری باشند.


اگر فرض را بر این بگیریم كه برجام عملی شود و تحریم ها برداشته شود؛ در این حالت سرمایه گذاری خارجی صورت می گیرد و طبعا به صنعت پلاستیك نیز ورود پیدا می كند؛ در این حالت صنعت پلاستیك با چه تغییراتی مواجه می شود؟ 

بازارهای همسایه و به خصوص محدوده CIS امكانات بالقوه ای هستند. برای مثال تركیه تا قبل از اتفاقات اخیری كه با آن مواجه بوده نفوذ بسیاری در این زمینه داشته و فعالیت می كرده است. در عین حال كه تركیه یكی از خریداران ما بوده و مواد خام پلیمری را از ما خریداری می كرده است، توانسته بود یكی از رقبای ما در بازار پلاستیك در كشورهای همسایه در بحث صادرات باشد. 

اگر مسائل برجام حل و اجرایی شود، ایران امكانات صادراتی خوبی برای محصولات و صنایع پایین دست خواهد داشت. در همین راستا اگر كشورهای خارجی به بازار داخلی ورود پیدا كنند، به دلیل وارد كردن تكنولوژی و سرمایه های جدید بازار شكوفاتر می شود؛ علاوه بر این رقیب نخواهند بود و بازار ایران به دلیل نزدیكی به كشورهای همسایه می تواند رقیب خوبی برای چین باشد. یكی از دلایلی كه چین موفق بوده است تهیه مواد اولیه با قیمت پایین و ارزان است. ما نیز از نظر نیروی انسانی، ماشین الات و تجربه تولیدكنندگان در این زمینه امكان رقابت داریم.

 

در خلال صحبت هایتان به بعد كلان اقتصاد درباره ضرورت های صادرات اشاره كردید؛ در این میان ضرورت صادرات در صنایع پلاستیك به چه شكل است؟

صنایع پایین دست پلاستیك به دلیل داشتن زمینه هایی مثل نفت و گاز و پتروشیمی در این كشور و امكانات بالقوه بسیار بالایی كه در زمینه مواد اولیه داریم، می تواند به خوبی رشد و توسعه داشته باشد و این رشد و توسعه می تواند تولید را هم به موازای صادرات، متنوع كند و آن را به سمت شكوفایی ببرد. علاوه بر این كشورهای هدف در حال حاضر و در درجه اول همسایه های ما هستند. علاوه بر این ما محصولاتی داریم كه به كشورهای اروپایی صادر می شود. 

 

نقش دولت در بهبود صادرات چیست؟

به نظر من دولت در بخش تامین بازار مالی و نظم دادن به آن می تواند كمك شایانی كند. ما مدت هاست می شنویم كه ارز قرار است تك نرخی شود و این تك نرخی شدن در صورتی انجام می شود -و به نظر من قابل انجام است- كه موضوع برجام به نتیجه برسد؛ زیرا به هر حال بعد از عملیاتی شدن موضوع برجام ما از نظر ارز مشكلی نخواهیم داشت؛ در نتیجه تك نرخی شدن ارز شرایط را برای صادركننده و حتی تولیدكننده بسیار هموار خواهد كرد و تولیدكننده بدون دغدغه خا

 

طر می تواند با یك شرایط قیمتی مناسب بازارها را بررسی كند و بتواند برای صادرات استمرار داشته باشد.

 موضوع استمرار در صادرات بسیار مهم است و تا زمانی كه تك نرخی شدن ارز صورت نگیرد این استمرار كه لازم است در سطح كلان باشد و هدف ما هم سطح كلان نیز هست، عملی نخواهد شد.

 

نقش تعاونی در بهبود صادرات چیست؟

تعاونی به عنوان یك تشكل بزرگ می تواند همان نقش كلان را در اقتصاد صادراتی ما ایفا كنند كه این موضوع بسیار مهمی است كه در حال پیگیری است؛ در نتیجه ما هم مثل دیگر شركت هایی كه به صورت انفرادی صادر می كنند، می توانیم از توان اعضای خودمان و دیگر شركت هایی كه به صورت انفرادی صادر می كنند زیرمجموعه خودمان قرار دهیم و آنها را برای صادرات در سطح كلان ساماندهی كنیم. در این صورت می توانیم تعیین كننده بازار و یك برند متحد باشیم و بازار را به خوبی به سمت صادرات هدایت كنیم.

 

برای بهبود این فرآیند چه پیشنهاداتی دارید؟

 انتظارات صادركننده ها چه قبل از برجام چه بعد از آن در حد انتظار باقی مانده و به عمل و سرانجام نرسیده است؛ بر اساس شعاری كه امسال با عنوان اقدام و عمل در مورد اقتصاد مقاومتی مطرح بوده و توجه مسئولان به این موضوع جلب شده كه در این مورد باز هم به اقتصاد كلان اشاره میكنم و با تعاونی ها در این مورد مذاكراتی انجام دادیم و در صدد هستیم كه به صورت كلان صادرات را دنبال كنیم و پیش ببریم.

 

 

 

مقاومت پلی اتیلن سنگین پایپ گرید در مقابل صعود قیمت ها

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 04 مرداد 1395
نوشته شده توسط Super User بازدید: 161

گرچه قیمت ها در باراز پلی اتیلن ترکیه از اواسط ماه جوئن روندی صعودی داشته اند قیمت های پلی اتیلن سنگین گرید پایپ در این هفته در مقابل این روند از خود مقاومت نشان داده اند. معامله کنندگان کاهش قیمت های این محصول را نسبت به روزهای پیش از تعطیلات گزارش داده اند.

ادامه مطلب: مقاومت پلی اتیلن سنگین پایپ گرید در مقابل صعود قیمت ها

8
9
m3
logo-
m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
3
4
5
6

 

رپورتاژ

m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
414941-500x196
farasanat 1
stock-photo-colors-in-bloom-series-visually-pleasing-composition-of-fractal-color-textures-to-serve-as-170939975