٥ عامل پیشرفت صنعت پتروشیمی اعلام شد

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 198

رئیس Shell Chemicals هلند گفت: پنج عامل در موفقیت مجتمع های پتروشیمی تاثیر دارد که شامل کاهش هزینه پروژه ها، دسترسی به خوراک ارزان، یکپارچه سازی و تولید به مقیاس، استفاده از فناوری روز، و دسترسی به مشتریان و بازاریابی مطلوب است.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از نیپنا، اولیویرتورل، رئیس Shell Chemicals هلند درآغازدومین پنل تخصصی همایش بین المللی پتروشیمی ایران در روز دوم به تشریح محرک های  صنعت پتروشیمی و وضعیت خاورمیانه پرداخت.

وی اظهارکرد : با توجه به رشد جمعیت جهان نیاز میلیاردها انسان به انرژی وسایر محصولات باید تامین شود، ضمن آنکه باید برای ریشه کن کردن فقر درجهان گام برداشت که همه این ها به انرژی زیادی نیازدارد. وی پیش بینی کرد که در 25 سال آینده 30 درصد انرژی بیشتری درجهان تولید شود.

اولیویر تورل، گفت: برای تولید انرژی بیشتر با دیاکسیدکربن کمتر، گاز عنصر بسیار مهمی است. گاز در کوتاه مدت توانسته است که جای ذغالسنگ را درسوخت نیروگاه های بگیرد و اکنون نیروگاه ها و دربخش بسیار زیادی ازحمل و نقل ازگاز طبیعی که منبعی پاکتر است استفاده می شود.

وی افزود: انتخاب شرکای مناسب می تواند نقش حیاتی در توسعه استفاده از گازدرحمل و نقل بازی کند.

 تورل ادامه داد : شل معتقد است گاز نقش مهمی درآینده جهان دارد و برای همین در بطن فعالیت های این شرکت به منظور تولید انرژی های پاکتر قرار دارد. اکنون 50 درصد فعالیت های این غول بزرگ نفت و گاز در حوزه گاز طبیعی است.

این مقام شرکت شل تصریح کرد: شل پیش بینی می کند که استفاده از گاز طبیعی و LNG در 25 سال آینده نزدیک به 50 درصد رشد خواهد کرد.

تورل با اشاره به اینکه محصولات پتروشیمی در همه زندگی بشر به نوعی وجود دارد، تاکید کرد که باید برای تولید این محصولات استفاده از انرژی را کارا کنیم.

این مقام شرکت شل افزود : تولید ناخالص داخلی کشورها در سال های آتی افزایش می یابد و موجب توسعه صنعت پتروشیمی می شود. در خاورمیانه اما رشد زیادی را در 30 سال گذشته شاهد بوده ایم که دلیل آن در دسترس بودن گاز ارزان بوده است. با این وجودف به عقیده تورل تحولات زیادی را در این حوزه شاهد بوده ایم که دلیل آن افزایش تولید شیل اویل و شیل گس در آمریکا و افزایش تولیدات و صادرات محصولات پتروشیمی این کشور بوده است.

وی افزود: ایران باید توجه کند که منابع گازی رقبایش همواره در حال کاهش بوده است اما ایران منابع گازی بسیار گسترده ای دارد که می توان آن را تبدیل به درآمد کرد.

از سوی دیگر، تورل پنج عامل را در موفقیت مجتمع های پتروشیمی برشمرد که  آنها شامل کاهش هزینه پروژه ها، دسترسی به خوراک ارزان، یکپارچه سازی و تولید به مقیاس، استفاده از فن آوری روز، و دسترسی به مشتریان و بازاریابی مطلوب می شوند.

تورل منابع هیدروکربنی گسترده و نوانایی های فنی ایران را از عوامل مهم برای امضای تفاهم نامه همکاری میان شل و شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد. وی گفت این صنعت جای رشد بسیاری دارد و دارای سریعترین زنجیره ارزش در جهان است.

تداوم افزایش تولید اتیلن در قاره آسیا

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 189

دبیر بازار پتروشیمی آرگوس مدیا گفت: انتظار می رود ظرفیت تولید اتیلن آسیا درسال جاری میلادی پنج میلیون و ظرف 3 سال آینده تا سه میلیون تن در سال افزایش یابد.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از نیپنا، ماهوآ چاکراوارتی، دبیر بازار پتروشیمی آرگوس مدیا (Argus Media)، طی سخنرانی خود در سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران به بررسی تاثیر ظرفیت تولید اتیلن و پلی اتیلن چین بر بازار آمریکا پرداخت.

وی با اشاره به این که در سال های اخیر حاشیه سود کراکرهای نفتای آسیا بالا بوده است؛ عنوان کرد: 30 درصد از ظرفیت تولید جهانی اتیلن از منابع غیرمتعارف بوده است.

چاکراوارتی همچنین عنوان کرد: قدرت رقابت پذیری تولیدکنندگان الفین ها از زغال سنگ (CTO) با افت قیمت نفت خام کاهش یافته است. از طرفی تبدیل کنندگان متانول به الفین (MTO) نیز قدرت رقابت پذیری خود را از دست داده اند.

چاکراوارتی که اوضاع کلی بازار جهانی پتروشیمی را تشریح می کرد؛ همچنین عنوان کرد: علی رغم فرصت آربیتراژ موجود برای ارسال محصولات پتروشیمی از آمریکا، صادرات اتیلن آمریکا کاهش یافته است.

وی ضمن بیان این که تقاضا برای پلی اتیلن تا سال 2020 میلادی 20 درصد افزایش می یابد؛ اعلام کرد که ظرفیت پلی اتیلن مبتنی بر زغال سنگ در حال رشد است.

دبیر بازار پتروشیمی آرگوس مدیا در مورد پلی پروپیلن نیز اعلام کرد که تقاضا برای این محصول در چین تا سال 2020 میلادی حدود 32 درصد افزایش می یابد. چاکراوارتی این محصول ر ا پیشگام بازار مشتقات در بازار جهانی دانست.

سیزدهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی ایران با حضور جمعی از مدیران و فعالان بلندپایه صنعت پتروشیمی در روزهای دوم و سوم اردیبهشت امسال در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

عقب‌نشینی قیمتی در تالار پتروشیمی

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 173

روز دوشنبه محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران در شرایطی عرضه شد که یکشنبه جاری قیمت همه محصولات پتروشیمی پا در مسیری نزولی گذاشته و همگی میل به کاهش قیمت‌ها داشتند.

این در حالی بود که بازار داخلی هم جهت‌گیری همانند بازارهای جهانی داشت و با افت قیمت محصولات در بازار‌های داخلی همراه بودیم. البته این بازارها طی هفته‌های قبل روند کاهشی را در پیش گرفته بودند و این موضوع بیانگر این مساله است که دلالان و واسطه گرها پیش بینی درستی را نسبت به حرکت قیمتی بازارهای جهانی داشته‌اند.

 با توجه به تابلوی اعلانات در بورس نقره‌ای پلی پروپیلن نساجی HP552R، یکی از کالاهای پر التهاب روز دوشنبه به شمار می‌آمد که با تقاضایی 2 هزار و 617 تنی، مقابل عرضه 220 تنی قرار گرفت و در نهایت با اختلاف قیمت 400 تومانی با قیمت نهایی 4 هزار و 300 تومان کار خود را در معاملات به پایان رساند. اگر سال 94 را راکدترین سال طی سال‌های اخیر در نظر بگیریم و به بررسی رفتار پلی پروپیلن‌های نساجی در این سال بپردازیم، می‌بینیم که مقدار معامله، تقاضا و عرضه در سال 94، به ترتیب 268 هزار و 890 تن، 683 هزارو 274 تن و 439 هزار و 113 تن را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این ارقام برای سال 95، 390 هزارو 226 تن و یک میلیون و 735 هزار تن بود با مقایسه آمار معاملاتی این دو سال به راحتی متوجه خواهیم شد که حجم معاملات در سال 95 افزایش داشته و این امر بیانگر بازار بهتر این کالاها است.

 این در حالی است که با مقایسه عرضه‌ها و نزدیکی دو عدد برای این دو شاخص می‌بینیم که تفاوت چشمگیری در عرضه‌ها نداریم و این تفاوت هم برای عرضه‌های مچینگ است که در تابلوی بورس کالای ایران نیامده است. با مقایسه تقاضا برای این دو سال متوجه خواهیم شد که تقاضا جهش چشمگیری را تجربه کرده و سال 95، حجم تقاضا 5/ 2 برابر سال 94 شده است که این امر نشانگر این است که تقاضا واقعی نبوده و تقاضایی کاذب برای این کالا وجود دارد.

 

رصد کردن و تحلیل داده‌های بالا نشانگر چند موضوع است.

1) مقایسه آمارهای سال گذشته با توجه به آمارهای سال 94 - به‌عنوان یکی از سال‌های راکد - و بررسی آمارها نشان می‌دهد که پتانسیل تولید در صنایع پایین دستی و مصرف‌کننده ماده اولیه این محصول بالا رفته است. بنابراین هر گونه حمایت از این بازار با افزایش حجم عرضه‌ها می‌تواند به تقویت جدی تولید در صنایع تولید کمک کرده که ساده ترین خروجی آن افزایش اشتغال است.

 

2) افزایش حجم عرضه کاهش التهاب بازار این محصول را به همراه داشته و معامله‌ها در فضایی واقعی تر انجام می‌شوند.

دیگر کالای روز دوشنبه همانند همیشه پلی‌اتیلن سنگین اکستروژن EX3بود که با توجه به افزایش عرضه این محصول در بورس کالا باز هم با کمبود عرضه مواجه شد به گونه‌ای که با عرضه‌ای 3 هزار تنی در مقابل تقاضایی 3 هزار تنی قرار گرفت و دست آخر با اختلاف قیمتی 100 تومان از قیمت پایه با قیمت نهایی 4 هزار و 400 تومان کار خود را در تالار نقره‌ای به پایان رساند. از جمله علل پر التهاب بودن این محصول می‌توان به سادگی فرآیند تولید آن و همچنین فراوانی بازار مصرف آن در بازار داخلی و بازار‌های منطقه‌ای اشاره کرد که کاربرد بیشتر این محصول بیشتر در لوله‌های انتقال آب است.پلی اتیلن ترفتالات بطری BG821از جمله کالاهای دیگر پر التهاب روز دوشنبه به شمار می‌رفت که این محصول هم با تقاضایی 2 هزار و 508 تنی در مقابل عرضه‌ای 2 هزار و 46 تنی قرار گرفت و دست آخر با قیمتی حدود 3 هزارو 700 تومان کار خود را در معاملات به پایان رساند. همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره شد با توجه به شروع فصل گرما و استفاده از این گرید در تولید بطری‌های آب و نوشیدنی رفته رفته تقاضا برای این کالا بالا خواهد رفت.

 

نگاه جهانی

تولید محصولات مختلف از سوی پتروشیمی‌ها در سراسر جهان رشد تقاضای 40 درصدی را طی 10 سال آینده به همراه خواهد داشت.سرژ لورک، معاون رئیس دربخش توسعه پالایش و پتروشیمی اورینت (Orient) توتال فرانسه، با اشاره به توانمندی شرکت توتال در حوزه‌های مختلف، عنوان کرد: ما درحال حاضر در بیش از 1500 کشور جهان فعالیت داریم.وی افزود: انتظار می‌رود تقاضای جهانی برای محصولات پتروشیمی در دهه آینده میلادی با دنبال کردن روندی صعودی بیش از 40 درصد افزایش یابد و اتیلن و مشتقات آن مهم‌ترین محرک این رشد به شمار می‌روند.لورک اظهارکرد: ایران به دلیل برخورداری از منابع غنی از گاز و طرح‌های توسعه‌ای عظیم خود در این حوزه، به دلیل دارا بودن خوراک رقابتی و داشتن ظرفیت بالا برای توسعه مگاپروژه‌ها، از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به یک بازیگر کلیدی در بازار جهانی پتروشیمی برخوردار است.

معاون رئیس دربخش توسعه پالایش و پتروشیمی اورینت (Orient) توتال فرانسه ادامه داد: در شرایطی که چین همچنان بالاترین تقاضا برای اتیلن را به خود اختصاص داده و به کمک منابع سرشار زغال سنگ خود به دنبال احداث واحدهای تبدیل زغال سنگ به اولفین‌ها است؛ انقلاب گاز شیل ایالات متحده ظرف پنج سال آینده موجی از واحدهای کراکر اتان را که از قدرت رقابت‌پذیری بالاتری برخوردارند؛ در مدار تولید قرار می‌دهد.وی تصریح کرد: با این حال هزینه‌های بالای لجستیک حمل و نقل اتان سبب شده است تا صادرات این محصول برای تمامی مقاصد مناسب نباشد. اگر چه به‌طور کلی چشم انداز بلندمدت حاکی از قدرت رقابت‌پذیری بالاتر تولیدکنندگان پتروشیمی مستقر در ایالات متحده است، از این رو فاصله گرفتن از کراکرهای مبتنی بر خوراک نفتا در آینده بازار ضروری به نظر می‌رسد.لورک ادامه داد: از طرفی خاورمیانه باید همچنان به‌عنوان هدفی مناسب برای پروژه‌های کراکر آتی به ویژه در ایران مد نظر قرار گیرد.

 

 

فرموسای تایوانی، بازار پی وی سی را متعجب کرد

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 192

در چین، یک تولیدکننده عمده تایوانی قیمت پی وی سی خود را برای ماه مه با ۸۰ دلار کاهش ارایه داد.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از «پتروتحلیل»، این موضوع به عنوان یک حرکت تعجب آور از سوی بازیکنان بازار تلقی شد.

پیشنهادات جدید قیمت پی وی سی در چین ۸۷۰ دلار در هر تن سی اف آر و به صورت نقدی گزارش شده است. یک تاجر گفت: تولیدکننده عمده تایوانی(فرموسا) برای خرید حجم بالاتر از ۵۰۰ تن ۱۰ دلار در هر تن تخفیف می دهد. به طور کلی واردات پی وی سی k67 با ۶۰ تا  ۸۰ دلار در هر تن کاهش به ۸۶۰ تا ۸۷۰ دلار در هر تن سی آی اف چین به صورت نقدی گزارش شده است.

در چین، روند کاهشی قیمت پی وی سی ادامه دار شده  و در هفته جاری قیمت پی وی سی برپایه استیلن و اتیلن به ترتیب ۱۴ تا ۱۵ دلار در هر تن و ۲۴ تا ۳۷ دلار در هر تن نسبت به هفته قبل عقب نشینی کرده است. رکود متاثر از کاهش تقاضا و سطوح موجودی بالا در کشور و همچنین افت قیمت در هفته های اخیر در بورس کالای دالیان چین از عوامل کاهش قیمت پی وی سی عنوان شده است.

یک تاجر در این باره گفت: اشباع بازار چین سبب فشار به قیمت ها شده است و احتمالا ادامه دار خواهد شد. در همین حال تقاضا در بازار محلی و بازار صادرات نیز ضعیف است و خریداران ترجیح می دهند با توجه به پیش بینی کاهش قیمت، در حاشیه بمانند.

یک منبع تولیدکننده پی وی سی بر پایه اتیلن گفت: نشانه ای از بهبود در بازار تقاضا نیست و ما فکر می کنیم قیمت ها پایدار بماند و یا در کوتاه مدت روندی نزولی داشته باشد.

انتظار می رود قیمت پی وی سی در روزهای آینده روندی کاهشی داشته باشد، این در حالی است که سطوح موجودی بالا است و فرموسا نیز قیمت های خود را با شیب قابل ملاحظه ای ارایه کرده است. از سوی دیگر قیمت اتیلن در آسیا افزایش یافته و قیمت نفت خام نیز در آستانه ۵۰ دلار در هر بشکه است که احتمال دارد افت بیشتر قیمت را مهار کند.

شکاف قیمتی پلی اتیلن سنگین و اتیلن در اروپا

پرینت
دسته: صنعت پلیمر
نمایش از 25 ارديبهشت 1396
نوشته شده توسط admin بازدید: 154

در اروپا، فروشندگان پلی اتیلن به کاهش اندک قیمت به دلیل تقاضای ضعیف تن دادند.

به گزارش تعاون پلاست به نقل از«پتروتحلیل»، عدم تمایل خریداران پیش از تعطیلات عید پاک نقش مهمی در افزایش عرضه پلی اتیلن به خصوص پلی اتیلن سنگین بازی کرد.

این در حالی است که جایگزین کردن محصولات تخریب پذیر به جای پلی اتیلن سنگین فیلم نیز سبب شده تا مصرف این محصول کاهش یابد.

از این رو شکافی بین پلی اتیلن سنگین و اتیلن ایجاد شده و اخیرا به ۲۰ یورو در هر تن از آغاز این ماه رسیده است. شکاف قیمتی میان پلی اتیلن سنگین فیلم در ایتالیا و اتیلن در اروپا به تازگی به ۱۲۸ یورو رسیده، کوچکترین تفاوت قیمت از جولای ۲۰۱۲ رخ داده بود.

یک توزیع کننده در ایتالیا اشاره کرد: منبع غرب اروپا قیمت پایین تری برای پلی اتیلن سنگین فیلم در ماه آوریل نسبت به سطح بازار ارایه می دهد. معاملات با ۵۰ یورو در هر تن کاهش برای پلی اتیلن سنگین فیلم روبه رو شد و ما انتظار افت بیشتری با توجه به قیمت های رقابتی در بازار داریم.

با این حال یکی دیگر از توزیع کنندگان در آلمان گزارش داد: نفت خام و نفتا اخیرا با افزایش روبه رو شده اند و از این رو اتیلن احتمالا از کاهش بیشتر در بازار پلی اتیلن جلوگیری می کند.

8
9
m3
logo-
m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
3
4
5
6

 

رپورتاژ

m3
m4
m3
m4
m3
m4
m3
m4
414941-500x196
farasanat 1
stock-photo-colors-in-bloom-series-visually-pleasing-composition-of-fractal-color-textures-to-serve-as-170939975